Van Valisi açıkladı ! Van’da Tehlike Çanları Çalmaya Başladı

Van Valisi açıkladı ! Van’da Tehlike Çanları Çalmaya Başladı

0
PAYLAŞ
<

Van’da taziyeye katılanlara yapılan koronavirüs testinde pozif vaka sayısı 43’e yükseldi. İpekyolu ilçesinde kurulan taziye çadırına giden 43 yurttaşta virüs tespit edilmesinin ardından  Van Valisinden kritik uyarı geldi. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez zorunlu haller dışında dışarı çıkılmamasını belirterek kent merkezinde riskin arttığını vurguladı.

Türkiye’de virüsle mücadele kapsamında taziyelerin yasaklanmasına uymayan Vanlılar İpekyolu ilçesinde kurulan taziye çadırına gitti. Taziyeye gidenlerde virüs tespit edilmesinin ardından 4 mahalle karantinaya alındı.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, şehir merkezinde riskin arttığını belirterek, vatandaşları zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamaları konusunda tekrar uyardı. Ortanca Mahallesinde 6 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkması sonrası mahalle karantinaya alınmış sağlık ekiplerinin yaptığı çalışmalarda vaka sayısı 15’e yükselmişti. Koronavirüs tedbirleri kapsamında yasak olmasına rağmen Eraygen ailesi tarafından da Ortanca Mahallesine taziye kurulmuştu.

Eraygen ailesi mensupları ve taziye kurulmasına izin veren muhtar Mehmet Nuri Yönten hakkında adli ve idari soruşturma başlatılmış, muhtar Yönten görevden uzaklaştırılmıştı. Bunun üzerine Ortanca mahallesindeki taziyeye katılanların ikamet ettiği Gövelek, Arıtoprak ve Karakoç mahallelerinde de karantina uygulanmaya başlandı. Taziye sonrası bölgeye yoğunlaşan sağlık ekipleri, taziyeye katılanlarla ilgili sağlık taraması yaptı. Sağlık ekiplerinin yaptığı çalışmalarda Tekirdağ’dan gelen, Bostaniçi, Yenimahalle ve Ortanca mahallesinde ikamet eden ve taziyeyi kuran Eraygen ailesinden 23 kişide, Arıtoprak, Bostaniçi ve Ortanca mahallesinde ikamet eden Eralan ailesinden 7 kişide, İskele ve Ortanca mahallesinde ikamet eden Acar ailesinden 9 kişide, Ortanca mahallesinde ikamet eden Erçağlar ailesinden 1 kişide, Gürpınar İlçesi Umut mahallesinde ikamet eden Sönmez ailesinden 1 kişide, Bostaniçi mahallesinde ikamet eden Gökçek ailesinden 1 kişide ve Antalya’dan gelen Erdeğer ailesinden 1 kişide olmak üzere toplam 43 kişide koronavirüs tespit edildi.

Testi pozitif çıkan hastaların tadavisi sürerken, ekipler taziyeye katılanların tespiti için çalışmalarını yoğunlaştırdı. İl merkezinde risk çok yüksek Vali Mehmet Emin Bilmez, il merkezinde koronavirüs vaka sayısında tedbirsiz ve sorumsuzca davranan bazı hemşehrilerimizden dolayı bulaş riskinde artış olduğunu belirterek, “Selimbey, Cevdetpaşa, Yalımerez mahallesindeki vakalar ile Ortanca mahallesindeki taziye sonrası ortaya çıkan vakalarla il merkezinde koronaviras pozitif vaka sayısı çok ciddi bir artış gösterdi. Bundan dolayı il merkezinde risk şu anda çok büyük.

Çünkü Ortanca mahallesindeki taziyeye katılanların sayısı çok fazla. Ayrıca bunların içinde kamu kurumunda çalışanlar ve Van merkezde oturanlar da bulunuyor. Bu kişilerin çok kişiyle temas kurduğunu değerlendiriyoruz. Vatandaşlarımız zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamalı, çıkmak zorunda kalanlar da mutlaka maske takmalı ve sosyal mesafeye dikkat etmeli. Çünkü Van merkezde risk bugünlerde her zamankinden daha fazla. Tedbirleri elden bırakmamalıyız” dedi.

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK