Virüsü Şoklayıp Fotoğrafını Çektiler, İlk Kez Bu Kadar Net Görüldü

Virüsü Şoklayıp Fotoğrafını Çektiler, İlk Kez Bu Kadar Net Görüldü

0
PAYLAŞ
<

Çin’deki araştırmayı gerçekleştiren yapısal biyoloji uzmanu Dr. Sai Li, virüsü içeren ve kimyasalla zararsız hale getirilmiş bir sıvı üzerinde çalıştı. Şi, bu sıvıdan bir damlayı şoklama yöntemiyle dondurdu ve dondurucu elektron miskorobuyla görüntülemeyi başardı.

Covid-19 Haberleri

New York Times’a konuşan Li, “Bir ekran dolusu virüs gördüm; bir inçin milyonda biri büyüklüğünde bir şeye bakıyordum. Dünyada virüsü bu kadar yüksek çözünürlükte gören ilk kişi olduğumu düşündüm” dedi

Bu görüntüler, şimdi dünyanın çeşitli üniversitelerinde virüsü daha iyi anlamak için kullanılıyor. Li’nin elde ettiği görüntüler sayesinde bilim insanlarının, virüsün bazı proteinlerinin hücrelere nasıl sızdığını keşfettiği belirtiliyor.

San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesi’nde hesaplamalı biyoloji (computational biology) uzmanı Rommie Amaro, Li’nin görüntülemeleri üzerinde yaptıkları araştırmalara dayanarak, korona virüsündeki proteinlerden bazılarının insan hücrelerinde yıkıma yol açtığını, bazılarının da çoğalmak için ‘yuvalar’ inşa ettiğini söyledi.

Buna göre virüs, çıkıntılı proteinlerini solunum yollarındaki hücrelere tutunmak için kullanıyor. Ancak yeni korona virüsünde, bu proteinlerin sabit ve bükülmez değil, sürekli esneyen bir yapıda olduğu keşfedildi.

Almanya’daki Max Planck Biyofizik Enstitüsü’nde Li’nin çalışması üzerinden yapılan modellemedeyse, virüsün çivili proteinlerinin üç dayanak noktası etrafında dönebildiği gösterildi.

Enstitü’nün uzmanlarından Gerhard Hummer, virüsün görece uzun olan çivili proteinlerinin böylesine esnek hareket edebilmesini şaşırtıcı bulduklarını söyledi.

Hummer’a göre, virüs bu esneklik sayesinde solunum yollarındaki hücrelere tutunma şansını artırıyor. Bununla birlikte, aynı esnekliğin antikorlara direncini azalttığı da belirtiliyor. Almanya’daki araştırmada, şeker moleküllerinin de virüsün çıkıntılı proteinlerini sararak antikorlara karşı direncini artırdığı saptandı.

Max Planck Biyofizik Enstitüsü, elde edilen mikroskobik görüntüler ve modellemeler üzerinden virüsün nasıl yayıldığını da araştıracak. Enstitü’deki süper bilgisayarlarda, sanal virüsler yaratıldığı ve virüsün, saniyenin katrilyonda biri kadar kısa bir sürede bile nasıl hareket ettiğinin simülasyonunun yapılacağı belirtildi.

Bu çalışmalar, Covid-19’a karşı tedavi ve aşı arayışında bilim insanları açısından önemli bir dönüm noktası olarak görülüyor.

DUVAR

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK