Vanlı Gazeteci Oktay Candemir, Dünya Basınında

Vanlı Gazeteci Oktay Candemir, Dünya Basınında

0
PAYLAŞ
<

Gazeteci Bethan Mckernan, 2 hafta önce Diriliş Ertuğrul dizisine yönelik ironik paylaşımı nedeniyle gözaltına Vanlı Gazeteci Oktay Candemir’e neden gözaltına alındığını sordu.

VAN – Nupel.net’in haberine göre, Mckernan makalesinde ayrıca AKP hükümetinin çıkardığı internet yasasını acımasız olarak değerlendirdi ve kelimelere karşı bir savaş yürütüldüğünü söyledi.

Konuya ilişkin The Guardian Gazetesinde yayınlanan haberi olduğu gibi yayınlıyoruz:

Kelimelere karşı bir savaş: Türkler sosyal medya devlerini susturmak için yeni yasalardan korkuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın acımasız yasası, internette konuşma özgürlüğünü sansürlemek amacıyla bu hafta yürürlüğe girdi.

 

20 polis memurundan oluşan bir ekip bu ayın başlarında gazeteci Oktay Candemir’in dairesinde arama talebinde bulunduğunda, en kötüsünden korktu: Hükümeti eleştiren Türk medyası üyeleri genellikle sahte terör suçlamalarıyla tutuklanıyor ve birkaç kez başı belada. önce.

Bunun yerine, subaylardan biri, Candemir’e birkaç gün önce gönderdiği şakacı bir tweet’i hatırlatmak için bir telefon çıkardı ve Osmanlı sultanlarıyla ilgili bir dizi yeni televizyon programıyla alay etti. Candemir yaşadıklarını bana: “Ölü bir kişinin hatırasına hakaretten 130. madde uyarınca tutuklandım. Bana Osmanlı padişahlarını karaladığımı söylediler. ” diyerek özetledi.

Van’da polis karakolunda geçen bir gecenin ardından Candemir kefaletle serbest bırakıldı. Artık iki yıl hapis cezasına çarptırılabilir.

Candemir’in öyküsü, Türk hukukunun dijital dünyaya uygulanmasının kaprisli ve sert yollarının özellikle tuhaf bir örneğidir. İnternet, Türkiye’nin liberal ve otoriter kutupları arasındaki itme ve çekişin keskin bir şekilde hissedildiği bir yerdir: sosyal medya siteleri yasak değildir, ancak bunları kullanmak sizi hapse atabilir.

“Kelimelerin kendisine karşı bir savaş haline geldi. Twitter paylaşımları nedeniyle defalarca tutuklanan gazeteci Nurcan Baysal, “Kürtçe adını bir şey için kullanmak bile aleyhinize delil olarak kullanılıyor” dedi. “Sosyal medya bir Türk savaş bölgesidir.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 yıllık görev süresi boyunca geleneksel medya üzerindeki kontrolünü istikrarlı bir şekilde sağlamlaştırdı ve sosyal medya kanallarını hükümeti ve alternatif haber kuruluşlarını eleştirenler için birincil platformlar haline getirdi.

Türkiye’de her yıl binlerce kişi, genellikle Türkiye’ye, Türklüğe veya cumhurbaşkanına hakaret ettikleri veya terörü destekledikleri iddialarıyla internette yayınlandıkları için tutuklanıyor. Bu yaz parlamentodan hızla geçen ve bu hafta yürürlüğe giren yeni bir yasa, Ankara’nın çevrimiçi içeriği kontrol etme çabalarında önemli bir adım attı.

Yeni mevzuat, Türkiye’de bir milyondan fazla günlük kullanıcısı olan sosyal medya şirketlerini – Twitter, Facebook, YouTube ve Google gibi – bir ofis açarak veya sorumlu bir ülke içi temsilci atayarak ülkede resmi bir varlık oluşturmaya zorluyor. Türk makamları, hem yasal hem de vergisel amaçlarla.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya tasarısını oylamadan önce Temmuz ayında İstanbul’daki milletvekillerini alkışladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya tasarısını oylamadan önce Temmuz ayında İstanbul’daki milletvekillerini alkışladı.

Şirketlerin veya temsilcilerinin, “kişisel ve gizlilik haklarını ihlal eden” gönderilerle ilgili şikayetlere 48 saat içinde yanıt vermeleri ve uluslararası şirketlerin kullanıcı verilerini Türkiye içinde saklamaları istenecektir.

Sosyal medya devleri yasanın 1 Ekim Perşembe günü yürürlüğe girmesinden altı ay sonra uymazlarsa, Türk yetkililer platformlarda reklamı yasaklayabilecek, 4 milyon sterline kadar yüksek para cezaları uygulayabilecek ve sitelerin bant genişliğini azaltabilecek % 90’a kadar, onları etkili bir şekilde kullanılamaz hale getirir.

Yasa aynı zamanda mahkemelerin Türk haber sitelerine 24 saat içinde içeriği kaldırmaları için talimat vermesine de izin veriyor, bu da hükümetin olumsuz her şeyi silmek için eski hikayeleri taramasına izin veriyor.

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekili Özlem Zengin, tasarının Temmuz ayında kabul edildiğinde, yeni yasanın “sosyal medya üzerinden yapılan hakaret, küfür ve tacizlere son vermek” istediğini belirterek, yeni tedbirlerin alındığını kabul etti. farklı özgürlükleri dengelemek zorunda kalacaktı. Ancak Türkiye’nin kuşatılmış muhalif siyasetçileri, avukatları ve insan hakları grupları bunu böyle görmüyor.

Birkaç kaynak Observer’a, hem Facebook hem de Twitter’ın yeni kurallara uymamayı düşündüklerini, ya Ankara ile bir uzlaşma bulmaya çalıştıklarını ya da sitelere erişmeye devam etmek için sanal özel ağları (VPN’ler) kullanmaya geçmeleri için kullanıcılarına güvenmeyi düşündüklerini söyledi.

Facebook, Twitter, Google, Instagram, Reddit, TikTok ve Snapchat bunu yapmadı.

,Kaynak:nupel.net

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK