Macron: Türkiye, 300 cihatçıyı Dağlık Karabağ’a gönderdi

Macron: Türkiye, 300 cihatçıyı Dağlık Karabağ’a gönderdi

0
PAYLAŞ
<

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Brüksel’deki Avrupa Birliği (AB) liderler zirvesinde dün akşam yaptığı açıklamada, Gaziantep üzerinden Dağlık Karabağ’a Suriye’den 300 militanın gönderildiğini iddia etti. Türkiye’den ‘açıklama istediğini’ söyleyen Macron, NATO’yu göreve çağırdı. Macron, cihatçıların Halep kentinden yola çıktığını ve Gaziantep üzerinden Dağlık Karabağ’a gittiklerini belirterek bölgeye giden savaşçıların tespit edildiklerini de sözlerine ekledi.

‘BU KABUL EDİLEMEZ’
Macron, “İstihbarat raporları Halep’teki cihatçı gruplardan 300 Suriyeli savaşçının Gaziantep üzerinden Azerbaycan’a gönderildiğini gösteriyor. Bu teyit edilmiş bir bilgi. Bu kişiler tespit edilip izlendi” ifadelerini kullandı. “Kırmızı çizgi geçilmiştir ve bu kabul edilemez. Tüm NATO üyelerini ittifakın bu üyesinin eylemlerini görmeye davet ediyoruz ve Fransa olarak Türkiye’den izahat istiyoruz” diyen Macron, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayacağını söyledi.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Türkiye’nin Suriye’den çektiği 300 dolayında paralı askeri Dağlık Karabağ’a gönderdiği iddiasında bulunmuş, çoğu ‘Sultan Murad’ ve ‘El-Emşad’ fraksiyonlarından oluşan Türkiye destekli 300’den fazla savaşçının Afrin’den Dağlık Karabağ’a taşındığını öne sürmüştü. (DW Türkçe/BBC Türkçe)

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK