Kuraklığın vurduğu Van’da bal hasadı başladı

Kuraklığın vurduğu Van’da bal hasadı başladı

0
PAYLAŞ
<

HABER: ERCİŞ AJANS – AYHAN YILMAZ

VAN-Van’da arıcılar, beş ay önce doğaya bıraktıkları kovanlarda organik yöntemlerle üretilen balların hasadına başladı. Kuraklık nedeniyle sezonun verimli geçmediğini belirten arıcılar, kovit-19 hastalığından dolayı organik bala talebin ise arttığına dikkat çekti.
Yaz aylarında başta Karadeniz, Ege olmak üzere Türkiye’nin her yerinden gelerek bölge arıcıları ile birlikte Van’ın yüksek yaylalarına arı kovanlarını bırakan arıcıların sonbaharla birlikte bal alma sezonu da başladı.

Kentin birçok yaylasında şuan zengin bitki örtüsüyle kaplı yaylalarda çeşit çeşit çiçeklerden elde ettiği balların hasadını yapıyorlar. Kuraklık nedeniyle sezonun verimli geçmediğini belirten arıcılar, kovit-19 hastalığından dolayı ise organik bala olan talebin ise arttığına dikkat çekti.

Bahçesaray İlçesinde birlik başkanlığını yürüten Muhammed Allahverdi, “Arıcılar mayıs ayından itibaren hasat dönemini bekliyorlardı. 2020 yılının bal hasadına başlamış bulunuyoruz. Bu yıl kurak bir mevsim geçti. Ondan dolayı sezonda iyi geçmedi. Bölgede her yerde bu yıl bal konusunda kötü bir sezon geçirdik. Ama her yıla rağmen bala olan talep ise özelikle bağışıklık sistemine iyi geldiği için baya artmış bulunmaktadır.

Daha önce ailesi Hakkari’nin Marünüs köyünde arıcılık yaptığını belirten Tevfik Kurt ise, ‘ailem daha önce Hakkari’de arıcılık yapıyorduk. Ancak köyümüzün boşaltılmasından sonra Van’a yerleştik. Bende iki yıldır Van’da arıcılık yapıyorum. Bal özelikle bağışıklık sistemine iyi geldiği için yurttaşlardan da büyük bir talep var. Bölgede organik bal ürettiğimiz için insanlar gönül rahatlığıyla alıp tüketmektedir’ dedi.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK