Çaldıran İran Sınırında Bir Kişi Öldürüldü

Çaldıran İran Sınırında Bir Kişi Öldürüldü

0
PAYLAŞ
resimbaşlık

İran Van sınırında dün sınır ticareti yapan bir kolberin yaşamını yitirdiği ve birisin de yaralandığı öğrenildi. İddialara göre, İranlı kolberler Hesen Keçelano (35) ve Behnam Semedi, dün sabah saatlerinde Çaldıran ilçesinin sınıra yakın Beydoğan (Şexsicih) mahallesi kırsalında Türkiye askerleri tarafından yakalandı.

ÇALDIRAN – Mezopotamyaajansı’nın haberine göre, yakalanan ve daha sonra sınır hattına bırakılan kolberlerden Semedi’nin yüzü kan içerisinde kalırken, vücudunun bir çok yerinde ise derin yaralar oluştu. 3 çocuk babası olan diğer kolber Hesen Keçelano ise gördüğü işkenceden kaynaklı yaşamını yitirdi. Semedi, daha sonra yaşamını yitiren Keçelano’nun cenazesiyle birlikte sınır hattına bırakıldı.

KÖYLÜLERİN ANLATIMLARI

Kolberlerin yakınları da bu iddiaları doğruladı. Yaşananlara ilişkin Mezopotamya ajansa konuşan kolberlerin yakınlarından birisi, şunları aktardı: “Semedi köye geldikten sonra İranlı askerlerle cenazenin bulunduğu yere gittik. İran askerleri, cenazeye işkence yapıldığını söyledi. Bunun üzerine sınıra Türk askerlerini çağırdı. İran askerleri, Türk askerlerine ‘Bu cenazeyi yapılan işkencelerden dolayı alamayız, hukuki şekilde sınır kapısından geçirin’ dedi. Bunun üzerine cenaze Türk askerlerince alınarak götürüldü.”

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK