ABD’den Oruç Reis Açıklaması

ABD’den Oruç Reis Açıklaması

0
PAYLAŞ
<

Türkiye’nin Oruç Reis gemisini yeniden Meis’in güneyine gönderme kararıyla Doğu Akdeniz gerilimi bir kez daha tırmanırken, ABD’den çağrı geldi. ABD Dışişleri’nin açıklamasında, Türkiye’nin kararından ‘üzüntü duyulduğu’ belirtildi; Ankara’ya ‘hesaplı provokasyona son verme’ ve ‘Yunanistan’la istikşafi görüşmelere derhal başlama’ çağrısı yapıldı.

ABD Dışişleri Sözcüsü Morgan Ortagus’un yazılı açıklamasında, “Zorlama, tehdit, korkutma ve askeri faaliyetler Doğu Akdeniz’deki gerilimleri çözmeyecektir. Türkiye’ye bu hesaplı provokasyona son verme ve Yunanistan’la istikşafi görüşmelere derhal başlama çağrısında bulunuyoruz” denildi. Açıklamada Türkiye, pazar akşamı açıklanan Oruç Reis kararıyla ‘Yunanistan’la görüşmelerin yeniden başlamasını kasten karmaşık hale getirmekle’ suçlandı.

Yunanistan’la temasın başladığı bir dönemde Türkiye’nin yeni Navtex yayınlayarak Oruç Reis’i tekrar Meis’in güneyine gönderme kararı alması Atina’nın tepkisini çekmişti. Yunanistan hükümeti, tarih belirlenmesi aşamasına gelinen istikşafi görüşmelerin, Oruç Reis limana dönmeden başlamayacağını açıklamıştı

HBR Çaldıran

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK