ABD: S-400’ün test edilmesinden derin endişe duyuyoruz, yaptırım riski sürüyor

ABD: S-400’ün test edilmesinden derin endişe duyuyoruz, yaptırım riski sürüyor

0
PAYLAŞ
<

Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini önümüzdeki hafta test edeceği haberine ABD’den tepki geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ‘derin endişe duydukları’ belirtildi.

Bakanlık sözcüsü, “Konudan haberdarız. Türkiye’nin S-400 hava savunma sistemini satın almasına gayretle karşı çıkmaya devam ediyoruz. Ankara’nın S-400’ün kullanıma geçirilmesi yönündeki çabalarını sürdürdüğüne dair haberlerden derin endişe duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

‘YAPTIRIM RİSKİ TAŞIYOR’
Sözcü, ‘S-400 almasına karşılık olarak Türkiye’nin F-35 programından çıkarılmasının, Washington’ın konuya ne kadar ciddi yaklaştığının işareti olduğunu’ belirterek, şu ifadeleri kullandı: “S-400 anlaşmasının hem ikili ilişkilerin hem de NATO’yla ilişkilerin önünde hâlâ önemli bir engel teşkil ettiğini, aynı zamanda olası CAATSA yaptırımları açısından risk taşıdığını en üst düzeylerde vurgulamaya devam ediyoruz. Cumhurbaşkanı [Recep Tayyip] Erdoğan ve beraberindeki üst düzey yetkililerin tutumumuzu anladığından eminiz.”

Türkiye’nin bataryaları test etmek için S-400 hava savunma sistemini Sinop’a sevk ettiği haberleri yansımış, Bloomberg sitesine Ankara’dan bilgi veren kaynaklar sistemin aktive edilmeyeceğini, sadece test yapılacağını söylemişti.

DUVAR

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK