10 Ekim Katliamı anmasına polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı!

10 Ekim Katliamı anmasına polis müdahalesi: Çok sayıda gözaltı!

0
PAYLAŞ
<

Ankara’da 10 Ekim 2015’te düzenlenen bombalı saldırıda yaşamanı yitiren 103 kişi için yapılmak istenen anma törenine polis izin vermedi. Ulus Metro İstasyonu’na gelen ve aralarında hayatını kaybedenlerin ailelerinin de olduğu gruba, polis “Pandemi kuralları gereği burada eylem yapmanıza müsaade edilmeyecektir” dedi.

Ankara Tren Garı önünde güvenlik güçleri çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. Ellerinde karanfil ile anma için gelen ailelere izin verilmedi.

 

“10 EKİM’İ UNUTMA UNUTTURMA”

Katliamda yakınını kaybeden aileler de Ulus Metro çıkışında kol kola girerek, “10 Ekim’i unutma unutturma” sloganı attı.

 

Ailelere destek olmaya CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi ve Bağımsız İstanbul Milletvekili Ahmet Şık da geldi.

 

NE OLMUŞTU?

10 Ekim 2015 tarihinde Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için Türkiye’nin dört bir yanından gelen binlerce insan, Ankara Tren Garı önünde toplandı.

 

Miting öncesi kalabalığın arasına sızan iki IŞİD’li, üzerilerindeki bombaları infilak ettirdi. Olayda 103 kişi yaşamını yitirirken, resmi kayıtlara göre 391 kişi de yaralanmıştı.

 

Katliamın üzerinden tam beş yıl geçti. Saldırıya ilişkin 20’si tutuklu 36 kişi’nin yargılandığı 2016’da başlayan ilk dava 2018’de sonuçlandı. Mahkeme heyeti 9 sanığa “Anayasal düzeni ihlal” ve “kasten öldürme” suçlarından toplam 101’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi.

ANKA

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK