‘Ülkücü tip’ tartışması

‘Ülkücü tip’ tartışması

0
PAYLAŞ
<

Uzun yıllar başkanlığını oluşturan Türkiye Müellifler Birliği’nin internet sitesinde 25 Nisan’da “Ülkücüler: Nereden Nereye?” Mehmet Doğan’a MHP’den karşılık geldi.

Tarihî gelişim içerisinde Ülk komando tipi’nden bugüne “Ülkücülük” için değerlendirmeler yapan ve bu kavramın için boşaltıldığınız tabir eden Doğan yazdığı sırada bitirdi: “Meselelere tarihî bütünlüğü içinde bakmak yanına, tek parti Bu kırılma, CHP’den çokça tek parti ideolojisine yaklaştırdı. Neticede, ‘Atatürk kültçülüğü’ bu bölümlerin bulunduğucı haline geldi. Bile muhtaçlık yoktu. Hazır ve gelgelelim köhnemiş birinci mektep / orta mektep malumatları ile yönetim edilebilirdi.

Muhsin Yazıcıoğlu’nun şaibeli halde vefatı dönüm noktası oldu. Rahmetli Muhsin Yazıcıoğlu mülahaza ve iman salabeti ile geniş bir ülkücü kitleyi sağlam bir tabanda tutabiliyordu. Onun şehadetinden sonra birtakım ülkücü kesitlerin tarihi, lisan, kültür hususlarındaki çözülmeleri sürat kazandı. Eski söylediklerinin zıddını söylemeye, eski inandıklarının bilakis inanmaya başladılar.

Kavramları, arkaplanını hiçe sayarak ısrarla kullanmaları, bugün sadece anakronik bir görünüm ortaya koymaktadır. ”

MHP: MESNETSİZ YAZI

MHP Umumî Sekreteri Sayın Mesut Büyükçeman ise yazı için “mesnetsiz” dedi. Doğan için, “Türkiye Müellifler Birliğinin kurucusu ve 1979-96 tarihleri ​​arasında resmî, etkinlik ise bâtın başkanı” diyen Ataman metnin da “gerçeklerle çalışmak uzaktan alakası olmayan bir fantezi ürünü” dedi.

Epeyce manidardır. Ama Doğan’ın cüret kaynağını gereğince açıklamamaktadır. “Atatürk düşmanı ipucu”, güveden dağlara kar değil buz yağdıracağımızdan emin olsun. Kökleri Türklüğün bilinen tarihine dek giden bir fikir hareketi olan Ülkücülüğün ‘paramiliter’ bir yapı olarak ortaya çıkarak argüman eden bu “Atatürk düşmanı ipucu” ya paramiliterliğin ne demek olduğunu bilmiyor. ”

“Ülkücüden‘ Ülkücü ipucu ”diye bahseden bu düş Türk düşmanı tiplertirin birinci saldırdığı yan Ülkücü-Milliyetçi Hareket’tir. Hepsinin cemaziyelevvelini bilmekteyiz. Milletimiz müsterih olsun. ”(HABER MERKEZİ)

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK