DEVA’dan yargıda erteleme kararına karşı 4 öneri

DEVA’dan yargıda erteleme kararına karşı 4 öneri

0
PAYLAŞ
<

ANKARA – 15 Haziran’a kadar durduruldu. Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), adliyelerdeki dava, icra, şikâyet, itiraz bildirimi müddetleriyle ilgili ertelemenin, virüsün yayılması tedbire bulabilirsiniz.

DEVA ismine yapılan yazılı açıklamada, 45 gün daha erteleme için “Türkiye’de hem iş yükü hem de adalet ve hak arama yanından esasen problemli olan yargıya ait aksaklıkların daha da derinleşmesine yol açacağı unutulmamalı” denildi, bu erteleme kararının makul vadede yargılanma hakkını ve adalete alın hakkını zedelemeyecek halde alternatif tedbirlerle tekrar düzenlenmesi istendi.

YÜZBİNLERCE KIMSEYI İLGİLENDİRİYOR

Açıklamada, kullandığınız 100 bin insanın avukat, avukatlara bağlı olduğu çalışan icra takip elemanı ve onlar çalışan çalışan 100 “insanın mağdur olduğu belirtiliyor, şöyle denildi:” Avukatların takip ettikleri evraklar ve icra işlemleri boyunca maddi olarak gelir elde edememeleri avukatların üstesinden gelemeyecekleri kadar ağır sonuçlar doğuracaktır. Geçimini maaşına, yargılamalara ve icra işlerine bağlı avukat; adliyelerin saklı olması nedeniyle, büyük kaygı taşımalıdır. ”

DEVA, tahlil için şu 4 teklifte bulundu:

1- Yargılamalara ve duruşmalara ait erteleme önlemi önleme göre alternatif önlemler getirebilirsiniz. Seçtiğiniz, kademeli olarak çevre aralık önleme, duruşma salonları için de kullanılabilir durumdaarak, sadece tarafların ve avukatların iştiraki ile duruşmaların çalışması yahut da 15 Haziran’a kadar duruşmaların daha da gecikmemesi için alternatif olarak SEGBİS üzerinden, avukatların ve taraflarının çevrim içi iştiraki ile yapılması gerektiğini düşündüğünüz . Ayrıyeten nöbetçi hâkim pratiği altında, yargıçların çevrimiçi olarak yargılama süreçlerine katılabilmesi gerekir.
2- İcra takibi ve işlemlerinde icra dairelerine gitmeden UYAP üzerinden yapılabilecek her türlü işlem serbest bırakılmalı, fiili icra işlemlerinde kullanılabilir gayri talepleri ve sorgulamalara göre olduğu belirlenmiştir.
3- Erteleme önleme bitiminden kısa müddet sonra başlayacak olan resmi tatil, düzenleme muvakkat bir yasal düzenleme ile sadece bu seneye mahsus olmak üzere kaldırılabilir. Böylelikle vatandaşlarımızın hak aramalarının ve adalete erişiminin gecikmesinin önüne geçilmiş olduğu.
4- Ekonomik önlemlere ait alınacak önlemlerle, stajyer avukatlara karşılıksız belli bir fiyat ödenmesi, kısa çalışma ödeneği olarak kullanabilmek için tüm sigorta ile çalışan ödenmesi gerekir. Keza avukatlara muayenesi, SGK prim borçları, beyanname, vergi ödeme vb. mükellefiyetlerin ertelenmesi, KDV orantılarının indirilmesi, CMK ve İşimli Yardım ödeneklerinin acilen ödenmesi gerektiğini önlemlerin de ivedilikle kullandığını mecburidir.
(DUVAR)

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK