Zilan’da  Danıştay kararıyla iptal edilen HES projesi  yeniden hortladı!

Zilan’da  Danıştay kararıyla iptal edilen HES projesi  yeniden hortladı!

0
PAYLAŞ

Erciş Ajans/ İdris Yılmaz

Van’ın Erciş İlçesi sınırları içinde bulunan Zilan’da (Gelyê Zilan) 2014 yılında yapılması planlanan ancak köylülerin itirazı üzerine Danıştay kararıyla durdurulan proje yeniden başlatıldı.

Erciş İlçesi Zilan Deresinde 2014 yılında yapılması planlanan fakat 2015 yılında Danıştay 6. Dairesinin   kararıyla durdurulan HES projesi, Korona salgını ile mücadele süreci fırsata dönüştürülerek yeniden hızlandırıldı. Danıştay kararı sonrası 2018 yılında yeniden inşaatı başlatılan HES projesi çalışmalarına uzun süreydi ara verildiği belirtildi. Köylülerin ve çevre sakinlerinin ifadesine göre, korona salgını mücadelesi sürecinde inşaat çalışmalarının yeniden hızlandırıldığı belirtildi.

 

Van Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 30.03.2012 tarih ve 1318 sayılı yazısı ile 30.03.2012 tarih ve 14  No’lu ÇED Gerekli Değildir Kararıyla,  Gökakım Elektirik Üretim AŞ tarafından alınan ruhsat üzerine 2014 yılında inşaatına başlatılan Zilan HES projesi, köylülerin ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin itirazı üzerine durdurulmuştu. Yaşanan itirazlar HES’in yapılacağı arazilere yönelik Bakanlar Kurulu kararı ile acil kamulaştırma kararı çıkartıldı. Gelişen karara yönelik yaşanan durumu yargıya taşıyan köylüler, geçim kaynaklarının tarım ve hayvancılık olduğunu belirterek, HES’in yapılması durumunda bölgede oluşacak ekolojik tahribat nedeniyle geçimlerini sağlayamayacak duruma geleceklerini ve bu nedenle göç etmek zorunda kalacaklarını ifade etmişti.

Danıştay HES’e ‘dur’ demişti

Köylülerin verdiği hukuk mücadelesinde Danıştay’dan olumlu sonuç çıkmıştı. Danıştay 6. Dairesinin kararında, Ulupamir köyünde kurulacak olan nehir tipi santralın üretim tesisi için 5 Eylül 2012’den itibaren 49 yıl süreyle üretim lisansı verildiği, proje için de Van Valiliği Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından 30 Mart 2012 tarihinde “ÇED gerekli değildir” kararının çıktığı anımsatıldı. Danıştay, santral yapımı için kamulaştırılmasına karar verilen taşınmazların işlemlerinde acele kamulaştırma yönteminin uygulanmasını gerektiren şartların gerçekleşmediğini belirerek taşınmazların kamulaştırılmasına yönelik bakanlar kurulunun verdiği kararı durdurmuştu.

 

Korona salgını ile mücadele süreci fırsata mı dönüştürüldü?

Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde çıkan salgının ardından tüm dünya salgına karşı mücadele seferberliği başlatırken, ülkede alınan önlemler ve sokağa çıkma yasağı sürecini fırsata dönüştüren enerji şirketinin, HES inşaatının hızlandırılması dikkat çekti. Çevre sakinlerinin iddiasına göre yaklaşık 10 gün önce çok sayıda iş makinesi geceli gündüzlü  mesaiyle inşaat çalışmasının hızlandırıldığı belirtildi.

 

 

 

Zilan HES projesine kurban edilecek

Kültürel bitki örtüsüne sahip olan Zilan, aynı zamanda  bölge halkının tarım ve  hayvancılıkla geçimini sağladığı önemli bir bölge olarak  biliniyor.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK