Van’da kötü kokudan şüphelenen vatandaşlar korkunç manzarayla karşı karşıya kaldı!

Van’da kötü kokudan şüphelenen vatandaşlar korkunç manzarayla karşı karşıya kaldı!

0
PAYLAŞ
<

Van Gölü havzasında açlıktan öldüğü belirtilen martılar, yurttaşları tedirgin ediyor. Her yıl toplu martı ölümlerinin yaşandığını dile getiren yurttaşlar, Koronavirüs salgını sebebiyle daha fazla tedirgin olduklarını anlattı.

Üreme dönemlerinde, insanların olmadığı ve kendileri için risk teşkil etmeyen yerleri seçen martılar, Van Gölü havzasını özellikle de Adır adasını tercih ediyorlar. Vatandaşlar tarafından ‘martı adası’ olarak da bilinen Adır Adası’na gelen martılar, buraya yumurtalarını bırakıyor. Burada pek çok martının açlıktan öldüğü belirtilirken, ağırlıklı olarak görülen martı ölüleri, yurttaşları tedirgin ediyor.

“Ölümlerin araştırılmasını istiyoruz”
Hasta olmaktan korktuklarını anlatan yurttaşlar, martı ölüleri yüzünden göle giremediklerini söyledi. Adır Mahallesi sakinlerinden Ahmet Çıkla, martıların yiyecek aramak için evlerine kadar girdiğini söyleyerek şöyle konuştu:

“Bu iş basit görünse de bizler için çok büyük bir olay. Sahil şeridinde yüzlerce hatta binlerce martı ölümleri oluyor. Biz bu konu da çok rahatsızlık duyuyoruz. Gidip göle giremiyoruz. Koronavirüs salgını sebebiyle daha çok endişeliyiz. Yiyecek aramak için gelen martılar, evlerimizin içerisine kadar geliyor ve burda ölüyor. Biz yetkililerden bir an evvel bu ölümlerin araştırılmasını ve sahilimizin temizlenmesini istiyoruz. Hasta olmaktan korkuyoruz. Çok kötü kokular geliyor burda” dedi.

“Sahilin temizlenmesini istiyoruz”
Sahilde gezmeye gelen Songül Üçer ise, “Martı ölümlerini devamlı görüyoruz. Zaten dünyada ve ülkemizde bir Koronavirüs salgını var. Biz bundan dolayı çok tedirgin oluyoruz. Yetkililerden bir çözüm bekliyoruz. Sürekli martı ölülerini görebiliyoruz. Ancak sebebini de bilmiyoruz. Bu ölümlerin araştırılmasını ve sahilin de martı ölülerinden temizlenmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. T24

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK