Van’da keşif uçağı düştü: 7 emniyet mensubu yaşamını yitirdi

Van’da keşif uçağı düştü: 7 emniyet mensubu yaşamını yitirdi

0
PAYLAŞ
<

Van’da sabaha karşı Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı keşif uçağı düştü. Uçaktaki 2’si pilot 7 emniyet mensubu öldü.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olaya ilişkin, “Ekiplerimiz Artos Dağı’nın 2 000 200 rakımına uçağımızın çarparak kırıma uğradığını ve 2’si pilot olmak üzere kahraman 7 evladımızı kaybettiğimizi bizlere bildirdiler” dedi. Ferit Melen Havalimanı’nda gazetecilere açıklamada bulunan Soylu şöyle konuştu:

“Saat 22.32 sıralarında en son Başkale üzerindeyken havaalanıyla, kuleyle irtibat sağlandı, dönüşte olduğunu söyledi. Sonra 22.45 dolayında da hem radar hem de iletişim tespiti bütünüyle kesildi. Saat 23.15 dolayında bizlere böyle bir bilgi ama belki teknik bir aksaklık olacağı konusunda bir değerlendirme de yapılabilir. Bu esnada Gevaş dolayında bir ihbar geldi. Uçağın alçaldığını ve gözden kaybolduğunu dile getiren bir ihbardı. Bunun üzerine aramalar o civarlarda tüm ekiplerimizle havadan ve karadan yapılmaya başlandı. Gece saat 03.00 dolayında burdan oraya giden ekiplerimiz Artos Dağı’nın 2200 rakımına uçağımızın çarparak kırıma uğradığını ve 2’si pilot olmak üzere kahraman 7 evladımızı kaybettiğimizi bizlere bildirdiler. Şu an oradalar, biz de oraya geçeceğiz. Görev şehitlerimiz. Allah rahmet eylesin, milletimizin başı sağ olsun.”

EGM ENVANTERİNDEYDİ

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) de insanlı keşif uçağının kendi envanterlerine kayıtlı olduğunu açıkladı. EGM’den yapılan açıklama şöyle:

“15.07.2020 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı envanterine kayıtlı EM-809 kuyruk numaralı İnsanlı Keşif uçağı Hakkari ve Van illerinin keşif ve gözetlemeye yönelik yapmış olduğu çalışmalarda görev almak üzere Van Ferit Melen Havalimanından görev bölgesine intikal için 15.07.2020 saat 18.34’te havalanmış, görevini tamamladıktan sonra Van Ferit Melen havaalanı ile alçalış için irtibata geçmesinin ardından saat 22.45 itibariyle Van Ferit Melen havaalanı kontrol sahası içerisinde Radar ve Telsiz Teması kaybedilmiştir.

İnsanlı Keşif Uçağımız Artos Dağına çarparak kırıma uğramış kaza sonucu emniyet personeli 7 kahraman arkadaşımız şehit olmuştur.” (AA)

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK