Van’da kaç kişi karantina altında?: İç işleri bakanlığı açıkladı işte ayrıntılar

Van’da kaç kişi karantina altında?: İç işleri bakanlığı açıkladı işte ayrıntılar

0
PAYLAŞ
Fotoğraf- kaynak: Sözcü
<

AJANS ERCİŞ (HABER MERKEZİ)-Korona virüsünün yayılması ile birlikte Van’da kamuoyundan gizlenen vaka sayısı, İç İşleri Bakanlığı resmi bir dille açıkladı. İç işleri Bakanlığının  verilerine Van genelinde karantina tedbiri uygulanan yerleşim yerlerindeki toplam nüfusu 121 bin 51 olarak dün açıklanırken, karantina altında olan kişi sayısının 37 bin olduğu belirtildi.

 

İç işleri bakanlığının açıkladığı verilerde  Korona Virüsü salgının dikkat çekici tablosunda Van yer alıyor. Van’ın Başkale ilçesine bağlı Albayrak Mahallesi’nin, bir ailede 6 kişinin corona virüsü testinin pozitif çıkması üzerine aile gözlem altına alındıktan sonra sağlık görevlileri bölge genelinde geniş çaplı tarama gerçekleştirildi. Gözlem altına alınan  kentte yerleşim yerlerinde karantina tedbiri uygulanan kişi sayısı 37 bin kişi olduğu gerçeği açığa çıktı.

Diğer  yandan önceki gün İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı verilerde karantina tedbiri uygulanan yerleşim yerlerindeki toplam nüfusu 121 bin 51 olarak dün açıklamıştı.

İçişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre Van’ın Türkiye’de karantina altında yaşayan yerleşim yerlerindeki nüfusun 3’te birini barındırması dikkat çekti.Salgının başladığı günden bu güne il genelinde corona virüsü vaka sayısının 270, taburcu olan kişi sayısının ise 162 olduğu belirtildi.

Vaha sayısının en çok olduğu ilçe Başkale

İran’a sınır bölge olan ve çoğunlukla sınır ticaretinin yoğun yapıldığı Başkale ilçesinde vaka sayısının yoğun olması dikkat çekti. İlçenin bin 440 nüfusulu  olan Albayrak Mahallesi’nde yapılan çalışmalarda, bir ailede 6 kişinin corona virüsü testleri pozitif çıkmıştı. Tesbit edilen vaka üzerine sağlık ekipleri mahallede incelemelerini sürdürerek, İlçe Hıfzıssıhha mahallenin karantina altına alınmasına yönelik karar alındı. Giriş çıkışların yasaklandığı mahallede çalışmaların sürdüğü belirtiliyor.

 

Valilik Van’ın korona  haritasını paylaştı

Van Valiliği, kente bağlı Korona’dan etkilenen ilçe ve mahalle verilerini tek tek paylaştı.

Valiliğin verilerine göre karantina uygulanan yerler şöyle:

* Başkale İlçesi

– Belliyurt, Ilıcak, Esenyamaç, Örmetaş Mahallesi ile Poyrazalan (Mezrası)

* Gürpınar ilçesi

– Günbaşı Mahallesi

* Çaldıran ilçesi

– Salahane Mahallesi

* İpekyolu ilçesi

– Bostaniçi Mahallesi Ertuş Caddesi 1,2,3,4. Sokaklar, Cevdetpaşa Mahallesi Selçuklu Sokakta 1 apartman, Selimbey Mahallesi Üçevler Caddesinde 1 bina ile yine aynı mahalledeki Dabbağoğlu Sokak

Karantina kararı sonlandırılan yerler:

* Gürpınar ilçesinin Öveçli Mahallesi

Karantina uygulanan yerlerin nüfusu 121 bin 51

2019’da nüfusu 1.136.757 olarak açıklanan Van’da

2019’da yapılan nüfus sayımı sonuçlarında 1.136.757 kişinin ikamet ettiği öğrenilen Van’da 37 bin kişinin karantina altına alındığı öğrenildi. Dün İçişleri Bakanlığı, karantina tedbiri uygulanan yerleşim yerlerindeki toplam nüfusu 121 bin 51 olarak duyurmuştu.

 

 

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK