Van’da 400 yüksek fatura iptal edildi

Van’da 400 yüksek fatura iptal edildi

0
PAYLAŞ
<

Koronavirüsü mücadalesi kapsamında hükümetin aldığı kararlara esnelik göstereceğini duyuran VEDAŞ bu karara rağmen Van halkına yüksek elektrik faturalarını göndermeyi sürdürmesi üzerine halkın tepkisini toplamıştı.

Van’da faiş  elektrik faturalara karşı yaşanan tepkiler üzerine VEDAŞ’tan açıklama geldi Van’da son gnlerde gelen faturalar ev ve işyerlerinde büyük bir şaşkınlıkla karşılandı. Ev ve işyerlerine gelen 500 ila 750 lira arasında gelen faturalardan sonra büyük tepki toplayan VEDAŞ açıklama yaptı.

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görüldüğü tarih’inde ( 10 Mart 2020) su ve elektrik faturalarına hükümet tarafından esneklik gösterilmesi konusunda karar aldı. Bu karara göre su ve elektrik faturalarının ödenmemesi durumunda yapılan kesintiler yapılmayacaktı. VEDAŞ kesinti yapılmayacağını fakat fatura gönderlieceğini belirtmişti.

Salgın süreci nedeniyle zaten zor günler geçirdiklerini belirten Van esnafı da 10 Mart’tan bu yana kapalı olan işyerlerini gelen yüksek faturalara tepki gösterdi. Esnaf işyerleri kapalıyken gelen ve geçmiş dönemlere uygun olacağı açıklanan ’emsal faturaların’ şokunu yaşadı.

TEPKİLER ÜZERİNE İPTAL EDİLDİ

Hane ve işyeri abonelerinden bu tepkiler üzerine VEDAŞ söz konusu faturaları iptal ettiğini açıkladı. Yüksek faturaların ‘sistemsel bir hatadan kaynaklandığını’ açıklayan VEDAŞ, 400 civarında abonenin faturalarının iptal edildiğini duyurdu. Kurumdan yapılan açıklamada, “Sayaçları okunanlar hariç kapalı esnafa takribi düzenlenen tüm faturalar dün itibariyle iptal edilmiştir. Sistemsel bir hata olmuştur. Halen şikâyet eden abone çıkarsa sistemden kontrol yaptırabilirler” ifadeleri kullanıldı. (DUVAR)

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK