Van Gölü Kıyısında mevzuata aykırı çöp toplama tesisi yapılıyor

Van Gölü Kıyısında mevzuata aykırı çöp toplama tesisi yapılıyor

0
PAYLAŞ
<

İDRİS YILMAZ /VAN

Van Gölü çevresine yönelik artan kıyı işgalleri ve kirliliğe henüz bir çözüm bulunamazken Van Büyük Şehir Belediyesi’nin gölün sıfırına yaptırdığı çöp aktarma tesisi, yeni bir tartışma konusu halinde. Yapılan inşaatın “mevzuata aykırı” aynı zamanda “vatana ihanet” olduğunu değerlendiren Van ÇEVDER Başkan Ali Kalçık, inşaatın Van Gölü’ne bir darbe niteliğinde olduğunu aynı zamanda tarımsal alanında etkileyeceğine dikkat çekti.

 

Van Gölü çevresinde her geçen gün artan ve önlem alınamaz hale gelen kirliliği arttıracak yeni bir tesis inşa ediliyor. Van Büyük Şehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı tarafından ihalesi yapılan çöp aktarma tesisi, Van gölü için yeni bir tehdit niteliğinde. Muradiye İlçesi Karahan Mahallesinde yapımı devam eden tesis, Erciş, Muradiye ve Çaldıran ilçelerinin çöp toplama noktası olacak. Van Gölü’nün sıfır denilebil inecek noktasında yapılan çöp toplama merkezinin çevresinde tarımsal alanların aynı zamanda yerleşim alanlarının olması mevzuatın ihlal edildiği gerçeğini açığa çıkarıyor.

Yönetmenliğe yüzde yüz aykırı…

Mevzuata göre, akar suların, denizlerin, meraların, tarımsal aynı zamanda yerleşim alanların olduğu yerlerde çöp toplama ve arıtma tesislerinin olmaması gerektiğine dikkat çeken ÇEVDER Başkanı Ali Kalçık, yapılan uygulamanın aynı zamanda uygulama inşaatının mevzuata aykırı olduğunu ifade etti. Kalçık, “Van Gölü kıyısının hemen yanında yapılan Çöp Aktarma Tesisi yönetmenliğe yüzde yüz aykırıdır. Çöp aktarma tesisinin yapıldığı noktaya baktığımızda hem Bendi Mahi çayı var, hem de Van Denizi var. Aynı zamanda aynı bölgede yerleşim alanları ve tarımsal araziler var. Bir diğer dikkat çekici konu ise alanın mera bölgesi olması sebebiyle hayvancılığın yoğun olması. Hal böyleyken bu yönetmenliğe tamamen aykırı bir durum açığa çıkmaktadır.”

‘Van gölüne ihanet Vatan’a ihanettir’
Vatanı ve bayrağı sevmenin Vatan toprağı aynı zamanda Vatan doğasını sevmekle özdeş olduğunu ifade eden Kalçık, Van gölünü kirletenler ve doğal güzellikleri çıkarlara peşkeş çekmenin vatana ihanet olduğuna dikkat çekti. Kalçık, “Hal böyleyken, bu ülkeyi aynı zamanda ili yönetenler kendi koydukları ve belirledikleri kanunlara aykırı davranmaktadır. Kâr hırsı maalesef talanı kaçınılmaz kılıyor. Bölgede yapılan çöp toplama alanının hem tekniğine hem de yerleşim alanına yapılmış çok ciddi bir yanlış söz konusudur. Bu yanlışı yapanlar bölgede yaşayan insanlar için, bu bölgenin çöplerinin toplanması için, aynı zamanda bu Bendimahi deresinin Van gölünün çok ciddi bir su kaynağı olması açısından bir felakettir. Bu felaketin bilinmesine rağmen burada bu uygulamaya izin verenlerin çıkar ilişkileri merak konusudur. Yaşanan bu durum vatan hainliği, vatan düşmanlığı ile özdeş bir durumdur. Vatan severlik, toprağını ve doğasını sevmekle özdeştir. Burada ki çıkar ilişkisi, vatanın toprağı ve doğasını hiçe saymaktadır. Bu yanlıştan dönülmemesi durumunda bizler ÇEVDER olarak gerekli adli işlemler başlatarak durumun takipçisi olacağız” dedi.

‘Belediye Meclisi: Koku olsa başka yere taşırız’

Konu ile ilgili görüştüğümüz çevre sakini aynı zamanda AKP Van Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi Cibri Özbekçi, çöp aktarma tesisinin yapımı öncesi kendilerinden hiçbir şekilde görüş alınmadığına dikkat çekti. Özbekçi, “seçmenlerimle yüz yüze gelmekten çekiniyorum. Bu bölge AK Parti’nin yoğun oy aldığı bir bölge. Maalesef bir seçilmiş olarak maruz kaldığımız bu soruna karşı etkili olamıyorum. Seçmenlerimin çoğu, Ak Partiye oy verdikleri için mi çöp arıtma tesisine layık bulunduklarını dile getiriyor” dedi. Özbekçi, defalarca Muradiye kaymakamı ile konu hakkında görüşmeler yaptıklarını kendisinin bu konuyla ilgili yetkisinin olmadığını aktardı. Özbekçi,” Van büyük Şehir Belediyesine kayyım atandıktan sonra AK Partili meclis üyelerinin görüş ve önerileri dikkate alınmıyor. Birkaç kez ilgili yetkililerle yaptığım görüşmede, ’tesis bittikten sonra çöp toplanmaya başladığında koku gelirse başka yere taşırız’ şeklinde cevap aldık. İyide buradaki mesele sadece çöp kokusunun yayılıp yayılmama meselesi değildir. İnsanlarımız tesisin hemen yanında olan arazilerinde ekin ekiyor, hayvanlar otluyor ve deniz kirleniyor. Bu tepkilerimizi de her fırsatta dile getiriyoruz. Fakat maalesef seçilmiş olmama rağmen benim bölgemle ilgili alınan kararlarda görüşlerim ve fikirlerim dikkate alınmıyor” dedi.de

‘Suç duyurusunda bulunuyoruz’
Çöp toplama tesisinin yapıldığı alan Karahan Keçikıran ve Alkasnak mahallelerinin yakın olduğu bir bölge olmakla birlikte Van Ağrı karayoluna da sıfır konumda. Yapılacak tesisin çevresinde evleri, meraları, aynı zamanda tarlaları olan mahalle sakinleri sorunlarına çözüm olacak yetkili bulamadıklarından yakınıyor. Alkasnak (Sor) mahalle muhtarı Muhlis Tekin, yapılan tesisin yer seçiminin yanlış olduğunu ifade ederek, bu tür tesislerin yer tespitleri yapılmadan fizibilite çalışmaları yapılması gerektiğine dikkat çekti. Şu ana kadar hiç kimsenin kendileriyle görüşmediği yapılan yapının bir gece kondu mantığıyla yapıldığı belirten Tekin, “buradaki yapı sıradan bir insanın kararı değil. Devlet kurumu aynı zamdan devletin yetki verdiği yetkililerin kararıyla gerçekleşmektedir. Devlet hiçbir şekilde vatandaşının sağlığını, malını aynı zamanda hayatını tehlikeye atacak kararlar almaz. Bu tür durumlar için mevzuatlar hazırlar. Görünen o ki, yapılan yapının mevzuatla alakası yok” Suç duyurusunda bulunacağız.


‘Bize sorsaydılar yapıya uygun arazilerimizi verecektik’
Çöp aktarma tesisinin yaşamlarını olumsuz derecede zarar vereceği bilinmesine rağmen burunlarının dibinde yapılmasına anlam veremediğini ifade eden Keçikıran Mahalle Muhtarı Yasin Bahram,” Bizler çöp aktarma tesisinin yapılmasına karşı değiliz. Elbette kamu yararına faydalı bir tesistir. Fakat yapıldığı konum ve yer doğru bir yer değildir. Adete birileri bizi cezalandırmak istiyor gibi, burnumuzun dibinde yapılmasına anlam veremiyoruz. Bize sormuş olmuş olsaydılar, mahallemizin yukarı kısımlarında kendi arazilerimizi verecektik. Hiçbir görüşümüze başvurmadan bu tesisi yapmaları ilgili yasalara da mevzuata da aykırıdır. Bizi engelleyen asıl konu yapılan tesisin Karahan Mahallesi sınırlarının içinde olması ve Karahanlıların mücadelemizde bizleri yalnız bırakmasıdır. Buna rağmen hazırlıklarımızı yaptık en kısa sure içinde suç duyurusunda bulunacağız”

‘Mahalle merkezinde yapacaklardı ancak bu şekilde kurtulabildik’

Tesisin yapılması için Van Büyükşehir Belediye görevlilerin ilk olarak köyün merkezine yakın bir yerde yer tespiti yaptıklarını ifade eden Karahan Mahalle Muhtarı Süleyman Taş, “ biz ancak bu şekilde kurtulabildik. Çöp toplama tesisini mahallemin içinde mi yaptırsaydım. Ancak bu belayı bu şekilde başımdan savdım. Bu durumdan rahatsız olan kimseler gitsin yasal hakkını arasın. Benim bu saatten sonra yapacağım bir şey yok” dedi.

Mevzuatla yapı uyuşmuyor

26/03/2010 tarih ve 27533 sayılı Atıkların Düzenli Depolanmasına Dair Yönetmeliğin ilgili Maddesine göre düzenli depolama tesisi kurmak isteyen gerçek ve tüzel kişiler, öncelikle kuracakları tesisin bu Yönetmelik ve diğer hukuki ve teknik düzenlemelerde istenen şartları sağlamak zorunda olduğuna dikkat çeker. Yer seçimi atıkların düzenli depolanmasına dair yönetmeliğine göre; düzenli depolama tesis sınırlarının yerleşim birimlerine uzaklığı en az bir kilometre, 1’nci sınıf ve 2’nci sınıf düzenli depolama tesisleri için ise en az iki yüz elli(250 m) metre olmak zorunda olduğunu belirtir. Ayrıca, düzenli depolama tesisinin yer seçiminde; düzenli depolama tesisinin hava ulaşım güvenliğini etkileyip etkilemediği, orman alanları, ağaçlandırma alanları, yaban hayatı ve bitki örtüsünün korunması gibi özel amaçlarla koruma altına alınmış alanlara uzaklığı, bölgede bulunan yeraltı ve yüzeysel su kaynakları ve koruma havzalarının durumu, yeraltı su seviyesi ve yeraltı suyu akış yönleri, sahanın topografik, jeolojik, jeomorfolojik, jeoteknik ve hidrojeolojik durumu, taşkın, heyelan, çığ, erozyon ve yüksek deprem riski, hâkim rüzgâr yönü ve yağış durumu, doğal veya kültürel miras durumu dikkate alınması gerektiğine vurgu yapılmaktadır. Mevzuatta yer alan maddelere rağmen, Van Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Birimi tarafından ihalesi yapılan aynı zamanda yapımına devam edilen tesisin yapıldığı alanı gözlemlediğimizde mevzuatın dışına çıkıldığı gerçeği açığa çıkıyor. Van Gölü’nün hemen kıyısında bulunan flamingolar aynı zamanca farklı türdeki göçmen kuşlarının tesisin olumsuz etkeninden etkileneceği anlaşılıyor. Aynı zamanda tesise sıfır olan Ağrı Van karayolu ve çevredeki tarımsal alanlarda ayrı bir tartışma konusu halinde.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK