UNICEF: 80 milyon çocuk risk altında

UNICEF: 80 milyon çocuk risk altında

0
PAYLAŞ
<

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Henrietta Fore, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus’un düzenlemiş olduğu basın toplantısında konuştu. Örgütün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde, video konferans yöntemi ile düzenlenen toplantıda Fore, aradan geçen zamanda salgının çocuklar üstündeki derin etkisinin uzun süreceğini bildiklerini vurgulayarak, “Covid-19’un hızla çocuk hakları krizine dönüşen bir sağlık krizi olmasından korkuyoruz” dedi.

Fore, salgına karşı alınan tedbirler sebebiyle Dünya’daki çocukların dörtte üçünün başka bir ifade ile 1,8 milyar çocuğun ‘evde kal’ politikasının uygulanmış olduğu ülkelerde yaşadığını aktardı. Ayrıca, 153 ülkede okulların kapatıldığını 1,2 milyar çocuğun (toplam eğitim alan çocukların % 70’i) eğitim alamadığına işaret etti.

‘AŞILAMA HİZMETLERİ SEKTEYE UĞRADI’

Fore, geçen hafta Johns Hopkins Üniversitesi’nin açıkladığı verilere göre, salgının devam ederek sağlık hizmetlerini kesintiye uğratması durumunda, gelecek altı ay her gün 6 bin çocuğun ‘önlenebilir hastalıklardan dolayı ölebileceği’ tahmini yapıldığını vurguladı. “Bir yaşın altındaki en az 80 milyon çocuk risk altında, çünkü 68 ülkede küçük çocuklar için rutin aşılama hizmetleri büyük oranda kesintiye uğradı” ifadelerini kullanan Fore, Kovid-19 dolayısı ile kızamık ve çocuk felci için aşı kampanyalarının büyük darbe yediğini söyledi.

Fore, 27 ülkede kızamık, 38 ülkede de çocuk felci aşı kampanyalarının askıya alındığı bilgisini paylaşarak, “Bunun sonuçları çocuklar için ölümcül olabilir.” uyarısında bulundu. Salgına rağmen aşı kampanyalarının yürütülmesi için bir çok yol olduğunu vurgulayan ve bunları birer birer sayan Fore, “Ölümcül bir salgını bir başkasıyla değiştiremeyiz. Herkesin onlarca senedir elde etmek için çok çalışmakta olduğu sağlık kazanımlarını kaybetmeyi göze alamayız. Aşı kampanyalarının başlatılması için ortak ve uyumlu çabalara ihtiyacımız var. Bunu yapmanın bir çok yolu var” dedi.

‘AŞILAR ÇOCUKLARA ULAŞMALI’

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus ise Covid-19 salgını sebebiyle sekteye uğrayan en önemli hizmetlerden birinin de rutin çocuk aşıları olduğunu belirtti. Yoksul ya da varlıklı ülkelerde on milyonlarca çocuğun difteri, kızamık ve zatürre gibi öldürücü hastalıklara yakalama riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten Ghebreyesus, “Dünyanun Covid-19 için güvenli ve etkili bir aşı geliştirmek için bir araya geldiği bir dönemde, zaten var olan ve her yerde çocuklara ulaşmaya sürmesi gereken onlarca hayat kurtarıcı aşıyı unutmamalıyız” ifadelerini kullandı.

Ghebreyesus, salgına karşı ‘Küresel dayanışma ve birlik’ çağrısını tekrarladı. (AA)

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK