Türkiye’den SDG’nin petrol anlaşmasına tepki: Kabul edilemez

Türkiye’den SDG’nin petrol anlaşmasına tepki: Kabul edilemez

0
PAYLAŞ
<

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ile Amerikan bir petrol şirketi arasında yapılan petrol anlaşmasına Türkiye’den tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, ‘anlaşmanın uluslararası hukuku ve Suriye’nin toprak bütünlüğü ile egemenliğini ihlal ettiği’ belirtildi. Dışişleri, anlaşmayı ‘kabul edilemez’ diye niteledi.

Açıklamada, “PKK/YPG terör örgütü, bu adımla Suriye halkının doğal kaynaklarına el koyarak bölücü gündemini ilerletme emelini açıkça gözler önüne sermiştir. Suriye’nin doğal kaynakları Suriye halkına aittir. Amerika’nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye’nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz. Hiçbir meşru saikle gerekçelendirilemeyecek olan bu tasarruf asla kabul edilemez” söylendi.

NE OLMUŞTU?

SDG’nin, Suriye’nin doğusunda kontrol ettiği petrol sahaları için Delta Crescent Energy LLC isimli Amerikan petrol şirketiyle anlaşma imzaladığı ortaya çıkmıştı. Al Monitor sitesinde yayınlanan haberde, anlaşmanın ‘Beyaz Saray’ın bilgisi ve teşviki ile imzalandığı’, Amerika’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’nin Türkiye’ye konuyla ilgili bilgi vermiş olduğu ve ‘Ankara’nın olumsuz tepki göstermediği’ iddia edilmişti.

ESAD YÖNETİMİ DE KINADI

Şam yönetimi de dün ‘hırsızlık’ ve ‘yasadışı’ diye nitelediği anlaşmaya tepki göstermiş, “SDG ile bir Amerikan petrol şirketinin, Amerikan yönetiminin desteği ile imzaladığı, Suriye’nin petrolünü çalma amaçlı anlaşmayı en sert dille kınıyoruz” açıklaması yapmıştı.

DUVAR

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK