Tarihin En Ölümcül Salgını Yeniden Çin’de Ortaya Çıktı

Tarihin En Ölümcül Salgını Yeniden Çin’de Ortaya Çıktı

0
PAYLAŞ
<

Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde Bayan Nur şehrinde hıyarcıklı (bubonik) veba sebebiyle bir şahıs daha hayatını kaybetti. Bölgede hafta içi hıyarcıklı veba sebebiyle bir şahıs ölmüştü.

Kentte 3 numaralı alarm durumuna geçildiği ve bunun yıl sonuna kadar süreceği belirtildi.

İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde geçen kasım ayından beri ikisi daha ölümcül olan pnömonik veba olmak üzere toplam dört veba vakasının tespit edilmesinin ardından yapıldı.

Geçen ay da Moğolistan’da 15 yaşında bir çocuğun hayvanlardan insana geçen bubonik veba hastalığından dolayı hayatını kaybetmişti.

Peki bubonik (hıyarcıklı) veba nedir, belirtileri neler?

Veba, dağ sıçanı gibi memelilerde bulunan ve hayvanlardan insanlara bulaşabilen Yersinia pestis bakterisinin neden olduğu bir hastalık.

Hıyarcıklı veba ise hastalığın en yaygın biçimi ve enfekte bir pirenin ısırmasından kaynaklanıyor.

Kara vebaya sebep olan üç formdan bir tanesi olan bubonik veba, vücuda girdikten sonra 2-8 günlük kuluçka süresini müteakip lenf bezlerinin şişmesi, ağrıması, yüksek ateş, titreme ve öksürükle kendisini gösteriyor.

Kara veba ya da kara ölüm olarak da bilinen bubonik veba, ilk belirtiler ortaya çıktığında derhal antibiyotik ile tedavi edilmezse % 90 oranında ölümle sonuçlanıyor.

“Kara Ölüm” olarak da bilinen hıyarcıklı vebanın, Orta Çağ’da Avrupa’da 50 milyon insanın yaşamını yitirmesine neden olduğu biliniyor.

Çaldıran Ajans

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK