Sosyal medyaya sansür teklifi yasalaştı

Sosyal medyaya sansür teklifi yasalaştı

0
PAYLAŞ
<

AK Parti’nin MHP desteği ile hazırlamış olduğu 9 maddelik sosyal ağ teklifi, muhalefetin ve geniş kesimlerin eleştirilerine rağmen TBMM Genel Kurulu’ndan geçti. Yeni kanunla, Türkiye’de temsilci bulundurmayan sosyal medyalara 5 aşamalı yaptırım uygulaması yapılacak. Yükümlülükleri yerine getirmeyen sosyal medyalara 30 milyon liraya kadar para ve bant daraltma (erişememe) cezaları verilecek.

Meclis, sosyal ağ düzenlemesinin ardından 1 Ekim’e kadar tatile girdi.

HANGİ DÜZENLEMELERİ İÇERİYOR?

-Türkiye’den günlük erişimi 1 milyondan dan fazla olan yurtdışı kaynaklı sosyal medya sağlayıcı Türkiye’de temsilci belirleyecek. Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal medya sağlayıcıya, BTK bildirimden itibaren otuz gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal medya sağlayıcısına on 10 milyon lira idari para cezası verilecek. BU cezanın tebliği edilmesinden 30 gün sonra yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde idari para cezası otuz milyon TL olacak. İkinci kez verilen idari para cezası tebliğinden 30 gün içinde yükümlülük yerine getirilmediği takdirde sosyal medya sağlayıcısı reklam tanıtım vermesi yasaklanacak. Cezanın bir sonraki aşaması ise sosyal medya sağlayıcısına bant genişliğinin % 50 daraltılması olacak.

–Para cezaları bir yıl içinde tekrarlanması halinde cezalar bir kat arttırılarak uygulaması yapılacak.

–Kanun kapsamında verilen idari cezalar muhatabın yurt dışında bulunması durumunda Bilgi teknoloji ve İletişim Kurumu tarafından bildirilecek.

–İçeriğin çıkarılması kararı verilebilecek.

–Yer sağlayıcılık bildiriminde bulunmayan ya da bu kanundaki yükümlülüklerini yerine getirmeyen yer sağlayıcı hakkında 100 000 TL’den 1 000 000 TL’ye kadar para cezası verilecek.

–Kişilerin sosyal medya sağlayıcısına müracaat etmeleri halinde, başvurudan 48 saat içinde olumlu ya da olumsuz yanıt vermek mecburiyetinde kalacak.

DUVAR

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK