SES: Ankara’da Covid-19 vaka sayısı 50 bin

SES: Ankara’da Covid-19 vaka sayısı 50 bin

0
PAYLAŞ
<

ANKARA – Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şubesi, ‘Covid cephesinde değişen bir şey yok, tükeniyoruz’ başlığıyla açıklamada bulundu.

Ankara’da Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi (EAH), Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları EAH, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları EAH dışında tüm hastanelerde Covid-19 tanısı ile yatan hastaların bulunduğunu dile getiren sendikanın açıklamasında, “İlimiz hastanelerinde tedavi altında 3 bin 500’e yakın pozitif tanılı ve şüpheli hasta bulunmakta, bu hastaların 2 bine yakını pozitif tanılı hastalardan oluşmaktadır. Yatan hastaların 200’e yakını yoğun bakım hastasıdır” söylendi.

Evde takip edilen hastaların artış göstermesi sebebiyle, her aile hekimliği birimine testi pozitif ve temaslı 35-45 hasta düştüğünü belirten SES Ankara Şube’nin açıklamasında, “İlimizde 450 aile sağlığı merkezinde bin 700 civarı aile hekimliği birimi olduğu düşünüldüğünde pozitif hasta veya temaslı hasta sayısı ortaya çıkmaktadır. Aile hekimleri tarafından takip edilen hastaların 3’te 2’sinin pozitif tanılı hasta olduğu bilinmektedir. Bu durum ilimizdeki toplam pozitif vaka sayısının yaklaşık 50 bin dolayında olduğunu göstermektedir. Bu testler ile ortaya konan vaka sayısı ile semptom göstermeyen hasta oranı düşünüldüğünde riskin ve salgının boyutu ortaya çıkmaktadır. Bu artışlar sebebiyle pandemi süresince acil vakalar dışında kullanılmayan ağız diş sağlığı merkezleri ve pek çok hastanenin aktif hizmet sunmayan bölümlerinden 788 sağlık personeli son bir haftada filyasyon yapmış olduğu çalışmalar kapsamında görevlendirilmiştir” ifadelerine yer verdi.

‘ÖZEL HASTANELERİN YATAKLARI KULLANILAMIYOR’

Pandemiyle mücadele sürecinde özel hastanelerin dışarıda tutulması sebebiyle Ankara’daki 3 bin 200 toplam yatakla 450 yoğun bakım yatağının kullanımının engellendiğini belirten sendikanın açıklaması şu biçimde devam etti:

SAĞLIK EMEKÇİLERİNİN YAŞAMINI TEHDİT EDİYOR: Bugün ilimizde Şehir Hastaneleri gibi bulaş riskini arttıran ve kontrolü imkansız bırakan yapılar yerine şehrin pek çok noktasında hizmet sunan hastaneler olsaydı sağlık hizmetleri daha doğru ve ertelenmeye ihtiyaç duyulmadan kontrollü bir biçimde sürdürülebilecekti. Pandemi süresince sağlık hizmetlerin durma noktasına getiren durum; sağlık hizmetlerinin piyasalaştırılması ve iktidarın kendisini yeniden yaratmak amacı ile uyguladığı popülist sağlık politikalarının sonucudur. Sağlık alanında atılan yanlış adımlar sağlık hizmetlerinin zarar görmesine neden olurken , sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin yaşamlarını direk olarak tehdit etmektedir.

SONBAHARDA CİDDİ SORUNAR OLACAK: Fabrikalarda, sokaklarda, kamu kurumlarında gerekli toplumsal ve ekonomik önlemleri ve adımları atmayan iktidar, artan vaka sayılarını vatandaş davranışına indirgeyerek pandemiyle etkin mücadele ciddiyetini de ortaya koymuştur. Pandemi mücadelesinin sorumluluğunu yalnızca halka yükleyip , koruyucu ve önleyici tedbirleri yerinde ve doğru alamamak iktidarın en büyük başarısızlığıdır ve salgınla etkin mücadeleye de zarar vermiştir. Bu durum canla başla salgınla mücadele eden sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin mücadelesini boşa çıkardığı gibi sağlıklarını da riske atmaktadır. Her geçen gün iyileşen ve taburcu olan hastalardan daha fazlası sağlık kurumlarına başvurmaktadır. Bugün illerde kaliteli filyasyon çalışmasının dahi yapılmaması sebebiyle salgının seyri kontrolü imkansız hal almıştır. Tüm bu olumsuzluklar sonbahar dönemi ile beraber sağlık sisteminde daha da ciddi sorunlar ortaya çıkaracağı bir gerçektir.

DUVAR

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK