Robert Koch Enstitüsü’nden ikinci dalga uyarısı: Başlamış olabilir

Robert Koch Enstitüsü’nden ikinci dalga uyarısı: Başlamış olabilir

0
PAYLAŞ
A member of medical personnel refills a disinfectant dispenser as employees of meat marketer "Westfleisch" wait in line to get tested forthe coronavirus disease (COVID-19) at a provisional testing center at the premises of a "Westfleisch" meat factory, amid the coronavirus disease (COVID-19) outbreak in Hamm, Germany, May 10, 2020. REUTERS/Leon Kuegeler
<

Korona virüsü vakalarının bir günde nerdeyse iki kat arttığı Almanya’da, kamu sağlığı kuruluşu Robert Koch Enstitüsü’nden ‘ikinci dalga’ uyarısı geldi. Enstitü Başkanı Lothar Wieler, haftalar sonra düzenlemiş olduğu ilk basın toplantısında, vaka sayısındaki artışı ‘çok endişe verici’ olarak niteledi. Wieler, “Şu an ikinci dalganın başlangıcını görmekte olup olmadığımızı bilmiyoruz ancak bu mümkün” dedi.

‘HER EYALETTE, HER ORTAMDA YENİ VAKALAR VAR’

“Almanya’daki yeni gelişmeler beni çok endişelendiriyor” diyen Wieler, “Artış, artık dikkat etmiyor olmamızdan kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı. Birçok eyalette vaka artışı yaşandığını dile getiren Wieler, bakım evleri, aile toplantıları ve işletmeler dahil pek çok ortamda yeni enfeksiyonlar görüldüğüne dikkat çekti. Alman yetkili, ülkede okulların pandemiye rağmen açılacağını ancak öğrencilerin birbirleriyle temasının kısıtlanması için yeni önlemler alınacağını söyledi.

VAKA SAYISI BİR GÜNDE YAKLAŞIK İKİ KAT ARTTI

Almanya’da dün, son bir günde 340 yeni vaka tespit edildiği açıklanmıştı. Bugün ise günlük yeni vaka sayısının 633’e yükseldiği açıklandı. Son verilere göre, ülkedeki toplam vaka sayısı 206 bin 242. Ölü sayısı ise son bir günde dört kişinin daha yaşamını yitirmesiyle 9122’ye yükseldi.

BAVYERA SINIRLARINDA TEST YAPILACAK

Ülkedeki vaka artışı, bazı eyaletleri de yeniden önlem almaya sevk etmiş durumda. Bavyera eyaleti dün, eyalet sınırlarında ve tren istasyonlarında gönüllü korona virüsü testi merkezleri kurma kararını açıkladı. Eyalet yönetimi, Berlin’deki merkezi hükümete de havalimanlarında mecburi test yapma çağrısında bulundu.

DUVAR

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK