Reuters, Ankara’daki Covid-19 belgesine ulaştı: Her gün 1000 yeni vaka

Reuters, Ankara’daki Covid-19 belgesine ulaştı: Her gün 1000 yeni vaka

0
PAYLAŞ
<

Türkiye’de bu hafta günlük koronavirüs vaka sayısı 1000’in üzerine çıkarken İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, ayrıntılı bir Covid-19 dosyası hazırladı.

Reuters’a konuşan bazı şehirlerin doktorlar odasındaki yetkililer koronavirüs vaka sayısının arttığını ve bazı birimlere mektuplar gittiğini duyurdu.

Reuters muhabirleri, “Ankara ve Gaziantep’teki hastanelerdeki yoğum bakım üniteleri ve acil servis odaları, Covid-19 hastaları için ayrılmış durumda ve tam kapasite doluluk var” ifadesini kullandı.

Haziran ayında koronavirüs yasakları ve kısıtlamalarının gevşetildiğini hatırlatan Reuters, bugünlerde vaka sayısının artmasıyla beraber daha sıkı denetimlerin geldiğini ve maske takmayan veya sosyal mesafe kurallarına uymayanlara para cezaları verilmeye başlandığını hatırlatırken, “Resmi sayılara göre 3 haftadan daha uzun bir süredir yeni vaka sayısı 1000 seviyesinin altında seyretti” söylendi.

“ANKARA’DA HER GÜN 1000 VAKA TESPİT EDİLİYOR”
Reuters’a konuşan Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla, “Yakın bir süre önce yalnızca bölgedeki tek bir hastanede 200 vaka kayıtlara geçti. Sağlık çalışanları arasında enfeksiyon oranı da özellikle çok yüksek. Yetkililer muhtemelen tatil sonrasındaki iki haftada bir artış öngörecek Covid-19 birimlerindeki yatak sayısını % 25 artıracaklardır” dedi.

Ankara’daki Tabipler Odası Genel Sekreteri Ali Karakoç ise başkentte kabaca bir hesaplama ile hergün 1000 insanda koronavirüs tespit edildiğini söylerken, “Hastalar, saatlerce sedyelerde bekliyor veya evlerine gönderiliyor. Zatürre olanlar bile yer olmadığı için evlere gönderilebiliyor. Covid-19 için ayrılmış yataklar doldu. Eğer siz toplu taşımada insanların yan yana oturmasına izin verirseniz, fabrikalarda omuz omuza çalışmasına izin verirseniz, insanları uyardığınız zaman sizi dinlemezler” dedi.

“COVID-19 HASTALARI İÇİN AYIRIN”
Reuters’ın gördüğü belgelerde Ankara Sağlık Müdürlüğü bölgedeki hastanelere bir mektup göndererek klinik yatakların % 50’sinin ve yoğun bakım ünitesindeki bütün boş yatakların Covid-19 hastaları için ayrılması gerektiğini talep etti. Aynı belgede mecburi olmayan ameliyatların da ertelenmesi istenildi.

Gönderilen belgede Ankara’daki yoğun bakım ünitesindeki yatakların % 63’ünün dolu olduğu ve Ankara genelindeki bütün hastanelerdeki yatakların doluluk oranının % 50 düzeyinde olduğu belirtilirken, “Pandemi bölgemizde halen kontrol altında” ifadesi yer aldı.

Sözcü’de yayınlanan habere göre Reuters, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yabancı turistleri ülkeye çekmek için çok sıkı çalıştığını ve lobi yaptığını hatırlatırken, Almanya’nın önceki gün bazı bölgelere seyahat yasağını kaldırdığını da yazdı.

TÜRKİYE’DE 1000’İN ÜZERİNDE İKİNCİ GÜN
Sağlık Bakanlığı fotoğrafı web sitesi üzerinden Türkiye’deki günlük koronavirüs verilerini kamuoyuna duyurdu. Verilere göre 53.842 testin daha yapılmasıyla Türkiye’de salgının başladığı günden beri toplam test sayısı 527.308’e ulaştı.

Son 24 saatte 19 kişi hayatını kaybetti, toplam can kaybı 5.784’e yükseldi. Tespit edilen1.178 vakayla beraber toplam vaka sayısı da 236.112’ye çıktı.

Verilere göre sağlığına kavuşan 1.015 hastayla beraber toplam 219 bin 506 kişi iyileşti. Öte yandan hastalardaki zatürre oranı % 8,4 ağır hasta sayısı ise 582 oldu.

İYİ PARTİLİ VEKİL DE “1400 VAKA VAR” DEMİŞTİ
İYİ Parti Isparta Milletvekili Aylin Cesur da dün, Ankara’daki günlük vaka sayısının 1400 dolayında olduğunu açıklamıştı.

Cesur, “Covid-19 işinde hep geç kalarak hareket ettiğimiz için halen 1. Dalgada boğulan az sayıda ülkeden birisiyiz” diyen Cesur şöyle konuştu: ‘’Günlük olarak vefat 19, vaka 1000’lerde açıklanıyor. Sadece Ankara’daki günlük vaka sayısı; 1.400 olmuş. Doktorlar endişeli ve bizlere bilgi veriyorlar. Bu olay daha ne kadar saklanırdı ki; ucunda ölüm var. Bilim kurulu üyeleri, gerçekte sayılar en az 3 kat fazla olduğu için mi artık TV’lere çıkmıyor” demişti.

Cumhuriyet

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK