Önlemler yetersiz, halk duyarsız, hastaneler dolu, hekimler emeklilik ve tayin istiyor.

Önlemler yetersiz, halk duyarsız, hastaneler dolu, hekimler emeklilik ve tayin istiyor.

0
PAYLAŞ
<

Manisa’da hastanelerin dolu olduğunu belirten Bakırlıoğlu, “Sağlık çalışanları patlama noktasına geldi. Bazı doktorlar, bu yükü kaldıramadıklarından emeklilik istedi” dedi. Bakırlıoğlu, işçilerin Covid-19’a yakalanma riskinin daha yüksek olduğuna dikkat çekerek “Covid-19 insan ayırt etmiyor, herkese eşit davranıyor diyorlardı. Covid-19 herkese eşit davranmıyor. Bundan en fazla mağdur olan çalışanlar oldu” dedi.

Manisa’da sanayi bölgesi olan ilçeler ile madencilik yapılan Soma’da, vaka sayılarının pandeminin başından beri Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu kaydeden Bakırlıoğlu, “Son dönemde özellikle OSB’de vakalar bir hayli arttı. Bize gelen bilgiler, gerçek rakamların açıklanandan çok daha yoğun olduğu yönünde” diye konuştu.

YURTTAŞA YÜKLEME ÇABASI

Normalleşme sürecine erken geçildiğini dile getiren Bakırlıoğlu, “İçinde bulunduğumuz durum bizlere bunu gösteriyor. Pandemi, ilk günkü durumundan daha kötü durumda” dedi.

Manisa merkezdeki pandemi hastanesinin ve Manisa Şehir Hastanesi’nin pandemi için ayrılan kısmının dolu olduğunu dile getiren Bakırlıoğlu, “Bu durum artık yönetilemez duruma doğru gitmeye başladı” diye konuştu.

Önlemlerin alınıyormuş gibi yapıldığını belirten Bakırcıoğlu, “İl ve ilçe sağlık müdürlüklerinden pandemiye ilişkin veri istiyoruz ancak bizlere veri iletmiyorlar. Önlemler yetersiz ve bunun sorumluluğunu vatandaşlara yüklemeye çalışıyorlar” dedi.

GECE YARISI İSTANBUL’A

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın da Bursa’daki hastanelerin yoğun bakım yataklarının dolu olduğunu belirterek “Nisan rakamlarına yaklaşıyoruz. Sağlık çalışanlarının ekstra gayretleri boşa gidiyor. Dikkat edilmezse grip mevsiminin başlamasıyla yatacak yer kalmaz” diye konuştu.

Aydın Bursa’da hem normal yoğun bakım yataklarının hem de Covid-19 hastaları için ayrılan yoğun bakım yataklarının dolu olduğunu söyleyerek bir hastanın gece saat 02.00’de, yer bulunamadığı için İstanbul’a sevk edildiğini kaydetti. Düğün ve taziye ziyaretleri sebebiyle virüsün yayılımının arttığını, bayramın etkilerinin de görülmeye başlandığını belirten Aydın, “Nisan rakamlarına yaklaşıyoruz. Bursa’da vaka artışı yoğun” diye konuştu.

517 KİŞİYE TANI

Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu tarafından yapılan çalışmaya göre, Ankara genelinde 517 sağlık emekçisine Covid-19 tanısı konuldu. Açıklamada “10 -14 Ağustos arasında şimdiye kadarki en yüksek vaka artışı kaydedildi” söylendi. Pozitif tanı konulanların 97’si profesyonel, 57’si asistan hekim, 88’i hemşire, 29’u acil tıp teknisyeni, 73’ü temizlik işçisi.

SAĞLIKÇILAR YORGUN, TÜKENDİLER

Gaziantep Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşegül Ateş Tarla, sağlık çalışanlarında yorgunluk ve ciddi tükenmişlik haline dikkat çekti. Tarla, “Yoğun bakım ve hastane kapasiteleri doluluk oranlarına geldiği zaman, temmuz ayıyla beraber sağlık çalışanlarında da enfekte olma oranı arttı. Marttan bu yana 760 dolayında sağlık personeli enfekte oldu. Eğer sağlık çalışanlarında enfekte oranları artarsa çalıştıracak hekim, yardımcı sağlık çalışanı bulamayacağız” dedi. Tarla, “Bu yorgunluk içerisinde hem psikososyal destekleri yok, hem ek ödemeleri şu an için alınamıyor ve vakalar yüksek. Eylül-ekimde hazırlık yapacağız ancak bu durumda yorgun, tükenmiş sağlık çalışanları ile karşılaşacağız. Salgınla mücadelemizde ciddi problemlere yol açacak. Bugünlerde kamuda istifalar da gündemde. Şehir dışına tayin isteme, emekliliğe ayrılma, diğer bir hastaneye, özele geçme gibi talepler arttı” diye konuştu.

Cumhuriyet- Sefa UYAR

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK