Öldürdükleri kedi etinin kilosunu 48 TL ye satıyorlar

Öldürdükleri kedi etinin kilosunu 48 TL ye satıyorlar

0
PAYLAŞ
<

Gizli olarak sürdürülen bir soruşturma neticesinde Vietnam’da her sene bir milyondan fazla kedinin etleri için acımasız şartlarda tutulduğu ve ticareti yapılan kedilerin öldürüldüğü ortaya çıktı.

Korunmaya muhtaç hayvanlar için çalışan global bir örgüt olan Four Paws ve Britanya merkezli Change For Animals’ın yürütmüş olduğu araştırmada restoranlar ve kaçakçılar aylar boyunca takip edildi.

Kediler sokak ve evlerden çalınıyor
Independent’tan Jane Dalton’un haberine göre takip sonunda kedi ticareti yapan kişilerin kedileri sokaklardan hatta bazı durumlarda insanların evlerinden çalındığı tespit edildi. Yakalanan kediler ise susuz ve aç bir biçimde taşınarak ülkenin farklı bölgelerine götürülüyor.

Araştırmada kedilerin suda boğarak, canlı canlı kaynatılarak, çekiçle ezilerek veya elektroşokla katledildiği belirtildi. Acı çekerek can veren hayvanlar ise restoranlarda yemek olarak sunuluyor.

Kilosu 48 tl’ye satılıyor
Canlı kediler kilogram başına yaklaşık 5 pounda (48 lira) satılırken 1 kilogram çiğ kedi eti 6.50 pound’a alıcı buluyor. Kedi etiyle yapılan yemekler restoranlarda ortalama 5 pounda satılıyor.

Siyah kedilerin değeri ise diğerlerine göre daha fazla. Siyah kedilerin eti kilogramsu 15.6 pound (141 lira) üzerinden satılıyor.

Araştırmayı yürütenler ‘Little Tiger‘ olarak bilinen kedi eti yemeğinin Vietnam’da kedi sahiplenenlerin sayısındaki artışa rağmen giderek çoğalan bir popülerliği olduğunu belirtti.

‘Tasmalı kediler de vardı’
Yapılan araştırma sırasında pek çok tasmalı kediye de rastladıklarını belirten Four Paws’tan Katherine Polak bunun sahipli hayvanların da kedi ticaretinin bir parçası olduğunu gösterdiğini söyledi.

Yetkililerin çoğunlukla rüşvet alarak veya kendileri de tüketici olduğu bu korkunç ticareti görmezden geldiği vurgulandı.

Çoğu yolculuk esnasında ölüyor
Kaçakçıların yüzlerce kilogrammetrelik yolda aç, susuz ve havasız bıraktığı kedileri ara sıra yolcu otobüslerininin bagaj bölümünde taşıdığı da ortaya çıktı. Kedilerin birçoğunun havasızlıktan ya da susuzluktan öldüğü, bir kısmınında yakalandıkları sırada aldığı yaralar sebebiyle hayatını kaybettiği belirtildi.

Kedilerin taşındığı mezbahaların hijyenik olmayan koşulları ve başka pek çok hayvanla bir arada tutulmaları sebebiyle Covid-19 gibi yeni hayvan kökenli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabileceği de vurgulandı.

Korkunç gerçekleri göz önüne seren bu soruşturmayı yürütenler Vietnam hükümetine kaldırdığı kedi katliamı yasağını yeniden yürürlüğe sokma ve hayvan hırsızlığıyla ilgili yasaları güçlendirme çağrısında bulundu.

Yeşil Gazete

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK