Okullar 21 Eylül’de böyle açılacak: 2 gün okul, 3 gün uzaktan

Okullar 21 Eylül’de böyle açılacak: 2 gün okul, 3 gün uzaktan

0
PAYLAŞ
<

Koronavirüs vakalarındaki artış sebebi ile okullarda yüz yüze eğitimin 21 Eylül’de başlayacağı duyruldu. Her şey yolunda giderse öncelikle okulöncesi, ilkokul birinci ve ikinci derslikler okula başlayacak. Hürriyet eğitim yazarı Nuran Çakmakçı okulların açılışına yönelik son bilgileri köşesine taşıdı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 31 Ağustos 2020 tarihinde okulların uzaktan eğitim ile açılacağını, 21 Eylül’de Bilim Kurulu tarafından önerilen dersliklerda, aşamalı ve seyreltilmiş şekilde yüz yüze eğitime başlanacağını duyurdu. Hürriyet eğitim yazarı Nuran Çakmakçı, Milli Eğitim Bakanlığı’nın son hazırlıklarını köşesinde yazdı. İşte 21 Eylül sonrası eğitimin nasıl olacağına ilişkin tüm ayrıntılar…

İlk önce minikler başlayacak
Her şey yolunda giderse öncelikle okulöncesi, ilkokul birinci ve ikinci derslikler okula başlayacak. Burada süreç görülüp duruma göre karar verilecek. Bakanlığın en çok kafa yorduğu konulardan biri, okuma yazmayı öğrenecek olan 1. Sınıflar. Bunun için her aşamada bu derslikler öncelikle ele alındı. İlk olarak okula bu grubun başlatılmasının sebebi, okuma yazma öğretilirken yüz yüze eğitimin mecburi görülmesi. Buna göre 1. Sınıf öğrencilerine evvela uzaktan eğitim uygulaması olan canlı sınıfla harflerin, seslerin tanıtılması sağlanacak. 20 günde bazı seslerin tanıtılmasının ardından yüz yüze eğitim ile çocukların okuma yazması pekiştirilecek.

Üç hafta sonra sınav adayları
Üç hafta bu öğrencilerin durumuna bakılacak. Her şey yolunda giderse bu kez sınava girecek öğrenci gruplarına öncelik tanınacak. Yani Liselere Geçiş Sınavı’na (LGS) hazırlanan 8 ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) hazırlanan 12’nci derslikler okula çağrılacak. Aşamalı ve kademeli sistem uygulanacağı için yine üç hafta beklenecek. Bu kez ortaokul 5 ve 7’nci derslikler ile lise ara dersliklerı okula alınacak.

İki gün okul üç gün uzaktan

Öğrenciler iki gün okula gelecek. Sınıflar yine yarıya bölünecek. 30 kişilik sınıfın A grubu pazartesi-salı, B grubu perşembe-cuma yüz yüze eğitim için dersliklerda olacak. Geri kalan zamanlarda evden, uzaktan eğitim takip edilecek.

Çarşamba ve pazar temizlik günü
Bakanlık okulda hijyen ve güvenlik için personel alımını bu sürede arttırmayı planlıyor. Okulda devamlı hijyenle ilgili çalışmalar yapılsa da gün sonu okul dezenfekte edilse de çarşamba-pazar günleri büyük temizliğe ayrılacak. Bu günlerde tüm okul dezenfekte edilecek.

‘Yüz yüze’de okul süresi uzayabilir
Öğrencilerin okula geldiği gün sayısı azalacak. Ders saatleri de 40 dakikadan 30 dakikaya indirilecek. Ama öğrencinin okulda kalacağı sürenin uzatılması da planlamalar arasında yer almakta. Örneğin, normalde 6 saat kalıyorsa 8, 7 saat kalıyorsa bu sürenin 9 saate çıkarılması planlanıyor. Yüz yüze eğitim iki güne düşürülünce, okula gelen çocuklara daha fazla aktarım yapılması konuşuluyor. Ancak anasınıfı ve 1. Sınıflar bu planlamanın dışında tutuluyor.

Cumartesi sınav hazırlığı Bakanlığın en önem vermiş olduğu gruplardan bir tanesi olan 8 ve 12’nci derslikler cumartesi günü okula çağrılacak. Ders takviyesi yapılacak.

Canlı sınıf ders ders yapılacak
31 Ağustos’tan itibaren uzaktan eğitime başlanacak. Bakanlığın Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü (YEĞİTEK) canlı sınıf uygulaması için çalışmalarını hızlandırdı. Geçen dönem ‘zoom ‘platformunda 50 000 oda alan YEĞİTEK; bu sene bu ve başka platformlarda kapasite arttırımı üstünde çalışıyor. Bir odada kaç kişinin olabileceği, aynı anda ne kadar yükün kaldırılacağı konusunda teknik hesaplamalar yapılıyor. Öğrenci yoğunluğu göz önüne alınarak, belli saatlere göre düzenlemeler yapılacak. Bakanlığın dün il milli eğitim müdürleri ile yapmış olduğu toplantıda bu konudaki çalışmanın son hali konusunda kararlar alındı.

Ders programı planlandı. Bir gün birkaç bölüme ayrılarak, ders yükü azaltılacak. Öğretmenler buna göre ders verecek. İller okullara bu saatleri bildirecek. Bölgelere göre de planlama yapılabilir, yoğunluğa göre bu durum değişecek. Örneğin 9’uncu dersliklerın matematik dersi, fizik dersi merkezden ayarlanarak açıklanacak. Öğretmen yoklama alabilecek, ödev verebilecek, öğrencisinin o sırada ekrana bakıp bakmadığını, dersi dinleyip dinlemediğini görebilecek. Tabii veri gizliliği gereği veli muvafakatnamesi de alınacak. Bu arada EBA ve televizyon üstünden eğitim devam edecek.

Wan Haber

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK