Miçotakis Sisi’yle Doğu Akdeniz’i görüştü: İşbirliğini artıracaklar

Miçotakis Sisi’yle Doğu Akdeniz’i görüştü: İşbirliğini artıracaklar

0
PAYLAŞ
<

Atina-Ankara hattındaki Doğu Akdeniz gerilimi sürerken, Yunanistan Cumhurbaşkanı Kiryakos Miçotakis ile Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki lider, geride bıraktığımız hafta imzaladıkları ve Türkiye’nin tepkisini çeken deniz yetki alanlarını sınırlandırma anlaşmasını ele aldı.

MISIR: İKİLİ İLİŞKİLER İÇİN DÖNÜM NOKTASI

Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan görüşmeye ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Atina-Kahire anlaşmasının ‘iki ülke arasındaki ilişkiler açısından bir dönüm noktası olduğu’ belirtildi. Açıklamada, “Bu anlaşma Doğu Akdeniz’de güvenlik ve istikrarı sağlamaya katkı sağlıyor” söylendi.

‘ÇIKARLAR VE POZİYONLAR UYUŞUYOR’

Buna göre, telefon konuşmasında Miçotakis ve Sisi anlaşmadan duydukları karşılıklı memnuniyeti vurguladı; Doğu Akdeniz dahil olmak üzere bazı bölgesel meseleleri ele aldı. İki liderin, Doğu Akdeniz konusunda çıkarlarının ve ortak pozisyonlarının uyuşması sebebiyle işbirliğini yoğunlaştırma kararı aldığı da belirtildi.

KATHIMERINI: PARLAMENTO ONAYI İÇİN ANLAŞTILAR

Yunan gazetesi Kathimerini ise iki liderin, anlaşmanın mümkün olduğunca hızlı bir biçimde parlamento onayı alması konusunda mutabık kaldıklarını yazdı.

DUVAR

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK