Meteoroloji uzmanından yüksek sıcaklıklarla ilgili korkutan açıklama: Bu bir afet

Meteoroloji uzmanından yüksek sıcaklıklarla ilgili korkutan açıklama: Bu bir afet

0
PAYLAŞ
<

Libya üstünden gelen sıcak hava dalgası ile Türkiye, Temmuz ayı gelmeden Mayıs’ta Temmuz sıcağı yaşıyor. Meteoroloji uzmanı Prof. Mikdat Kadıoğlu ise konu ile alakalı olarak şu açıklamada bulundu “Hava sıcaklığı mevsim normallerinin 10 derece üzerinde olursa, üç-dört gün sürerse bu bir afettir”

Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üstünde seyrediyor.

Habertürk’te canlı yayına katılan meteoroloji uzmanı , iklim değişimi ve afet ve acil durum uzmanı Prof. Mikdat Kadıoğlu, , şu açıklamalarda bulundu:

65 YAŞ VE ÜSTÜNÜN SAATLERİ DÜZENLENMELİ

Saat 11.00-1altıncı00 arası çok sıcak. Güneş ışınlarının dik geldiği saatler. 65 yaş ve üstü vatandaşların dışarı çıkma saatlerini yeniden düzenlemek lazım. 12.00-18.00 deyince, arada gerçekten dışarı çıkabilecekleri iki saat kalıyor.

GÖLGENİ GÖRMÜYORSAN GÖLGEYE KAÇ

Yaşlıların 16.00’dan önce dışarı çıkmamaları gerekmektedir. Sabah gün doğumundan akşam gün batımına kadar ne zaman istiyorlarsa çıksınlar demek daha doğru. Biz şöyle deriz: Gölgeni görmüyorsan gölgeye kaç.

Hava havai bir şeydir, normali yoktur. Tren gibi yolda gitmez. İklim de değişken bir şeydir. Hava, belli şartlar oluştuğunda belli yerlerde rekorlar kırar.

Bugünlerde özellikle Libya üstünden sokulan sıcak hava dili var. Dil biçiminde… Muğla’dan girip, Zonguldak’a kadar gidiyor. Meteorolojinin tahminlerine göre salı gününe kadar devam edecek.

FRANSA’DA 35 BİN KİŞİ ÖLDÜ

Sıcak hava dili üç-dört gün sürerse, hava sıcaklığı da mevsim normallerinin 10 derece üzerinde olursa, biz buna sıcak hava dalgası deriz, bu bir afettir. 2003 senesinin Ağustos ayında Fransa’da 35 bin kişi öldürmüştür.

Ciddiye almamız gereken bir afet. Sıcak hava dalgaları; apartmanların üst katlarında klimasız dairelerde yaşayanları, obezleri ve küçük yaşta çocukları öldürür.

Haberler.com

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK