Meclis yardımlaşma sandığında 7 milyon liralık yolsuzluk

Meclis yardımlaşma sandığında 7 milyon liralık yolsuzluk

0
PAYLAŞ
<

TBMM Personeli ve Emeklileri Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı’nın Olağanüstü Genel Kurulu, Meclis’te gerçekleşti. Sandığın yeni Yönetim Kurulu üyesi Selim Sinan Atik, yönetimi devralırken hesap uyuşmazlıkları ve tüzüğe aykırı işlem tespit ettiğini belirterek, “Şüpheli iş ve işlemlerle ilgili adli ve idari işlem başlatıldı” dedi.

Genel kurul toplantısında, sandıkta 2018-2019 yıllarına ilişkin tespit edilen yaklaşık 7 milyon liralık yolsuzluk ele alındı. Görevi devraldıklarında sandığın toplam 752 bin lira nakdi olduğunu dile getiren Atik, “Geriye kalan mevduatın tamamı ise güya üyeler üstünde harcama olarak kaydedilmişti. Kısacağı elimizde hiçbir şey yoktu” ifadelerini kullandı.

Atik, 2017-2018 senelerinde var olmayan üyeler üzerine borç kaydedildiğini de belirterek, “Yönetimce hazırlanan yıl sonu bilançolarıyla sandık muhasebecisini bilançosu birbirini tutmuyordu. Sandık muhasebecisine 2019 yılı sonucu bilançosu ulaşmadığı için yıl sonu bilançosu hazırlanmamıştı. 2020 Ocak ayı genel kurulumuza dayanaksız bir bilanço sunuldu” diye konuştu.

‘3 MİLYON LİRA YIL SONU ZARARI’

Sandığın mali tablosu hakkında Yönetim Kurulu üyesi Ali Kızılpınar, 2015 yılı öncesi evrakların imha edildiğini belirterek, 2019 yılı sonu zararının 3 milyon 34 bin 965 lira olduğu açıkladı. Kızılpınar, banka muhasebe kayıtlarında çelişki olduğuna da dikkat çekerek, “Banka muhasebe kayıtlarında 1 milyon liralık çıkış var ama 1 milyon 2 bin lira olarak kayıtlara geçilmiş” dedi.

Kızılpınar, usulsüz işlemler sonucu üyelerin uzun vadelerde borçlandırıldığını kaydederek, şu bilgilere yer verildi:

“Üye 24 ayda ödemesi gerekmektedir ama 64 ayı bulan vadelerle nakdi yardım kredisi kullandırılmış. 64 üyeye usulsüz yardım kullandırılmış… sandık zarara uğratılmış. Sandığın parası uygunsuz kredilerle alınmış. Son 3 yıl sandığın doğru düzgün karı olmamış. Kar ortada olmadan kar temerrüdü dağıtılmış. 2017-2018-2019 senelerinde olmayan para kar temerrüdü gibi hesaplara yatırılmış.”

USULSÜZ BORÇLANDIRMA 3 MİLYON 996 BİN LİRA USULSÜZ BORÇLANMA

Kızılpınar slaytlar halinde sandığın nasıl zarar uğratıldığını anlatırken, 3 eski yöneticisi ve 1 üyesinin usulsüz şekilde kendilerini sandığa 3 000 000 996 bin 133 lira borçlandırdığının altını çizdi. Eski yöneticilerin usulsüz kredi vermiş olduğunu 64 kişiden 32’sini borcunu ödemek için uzlaşmak istediğini kaydeden Kızılpınar, bu kişilerden 1 milyon 8 bin 408 lira para tahsil edildiğini ve uzlaşmaya yanaşmayan 24 kişi hakkında da 802 bin liralık icra takibi başlatıldığını duyurdu.

‘HER KİŞİNİN 100 LİRASINDAN 22 LİRASI YOK OLDU’

Kızılpınar, 2015-2019 seneleri arasında sandık yönetim kurulu üyeleri hakkında rücu davası açtıklarını kaydederek, bu yöneticilerin huzur hakkı olarak aldığı 301 bin liranın tahsil edileceğini ifade etti. Kızılpınar, sandıkta yapılan yolsuzluğun tek bir üye için ne anlama geldiğini ise “Her bir kişinin mevduatındaki 100 liradan 22 lirası yok oldu” diye açıkladı.

TBMM Disiplin Kurulu’nun vermiş olduğu kararlar sandığın eski yönetim kurulu başkanı Ş. İ.’ye kınama cezası verilmesini, yönetim kurulu üyeleri Y.Ç., B.A.,A.S. Ve sandık üyesi B. Ç.Memuriyetten atılmasını istedi.Memuriyetten atılması istenen 4 kişi açığa alındı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu’nun 91 senelik sandıkla ilgili gerekenin yapılması için talimat vermiş olduğu, yeni sandık yönteminin de “1929 senesinde kurulmuş olan, 91 senelik sandığa Meclis personeli sahip çıkacak” dediği öğrenildi. Yeni sandık yönetiminin yaklaşık 7 aydır usulsüz işlemleri tespit etmek için çalışma yürüttüğüne dikkat çekildi.

DUVAR

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK