Koca: Koronavirüs’ün Yeni Belirtileri Var

Koca: Koronavirüs’ün Yeni Belirtileri Var

0
PAYLAŞ
<

Hürriyet baş yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bugünkü yazısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yeni tip Koronavirüs salgınına ilişkin gerçekleştirdiği görüşmeyi aktardı. Söz konusu mevcut durumdan Bakan Koca’nın da kendisi gibi memnun olmadığını ve endişeli olduğunu dile getiren Müftüoğlu, Koca’nın yeni belirtilerin varlığından bahsettiğini aktardı.

Müftüoğlu’nun aktardığına göre Koca, “Mesela ishal ve kas ağrıları çok sık karşılaşılan belirtiler haline geldi. Bu değişimleri de dikkatle takip etmekteyiz. Ayrıca kaybettiğimiz vakalarda esas sorunlardan birinin de “pıhtılaşma bozukluğu” olduğu kesinleşti. Şimdi bu konu da da yeni stratejiler hazırladık” dedi.

“Kişisel intibam o ki mevcut tablodan benim gibi o da pek memnun değil. Hatta biraz endişeli olduğunu bile söyleyebilirim” izleniminde bulunan Müftüoğlu’nu şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanımız da benimle aynı düşüncede: Bu virüsü def etmek öyle pek kolay başarabilecek bir iş gibi görünmüyor. Sadece bizde değil, hemen her ülkede virüs, alınan önlemlere direnmeye devam ediyor. Diğer taraftan sorun yalnızca vaka sayılarının artışıyla da sınırlı değil. Başlangıçta genel olarak yaşlıları hasta eden COVID-19 enfeksiyonu bu günlerde orta yaşlılar hatta gençler için de bir kâbusa dönüşme yolunda. Sayın Bakan’la mutabık kaldığımız nokta net ve açık: Eğer tedbirlere harfiyen uymaz, ipin ucunu gevşetip işin ciddiyetini sulandıracak olursak zaten her an tetikte olan virüs yeni bir atak yapmaya çoktan hazır.”

“Filyasyon yapmış olduğu çalışmalar devam edecek”
Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle:

Test sayısını düşürme niyetimiz yok. Elimizden geldiği ölçüde çok test yapacak, vakaları daha erken dönemde yakalayarak hem yayılmayı önleyecek, hem de tedaviyi kolaylaştıracağız.

Filyasyonda da tedavide de ciddi tecrübeler edindik. Filyasyon ekiplerimiz hâlâ sahada, 7/24 çalışmaya devam ediyor. Hastanelerimizde de bir hayli deneyimli ekiplerimiz oluştu. Tedavide başlangıca oranla şimdi çok daha başarılıyız.

Elimizdeki ilaçları ne zaman, ne dozda, ne süreyle kullanacağımız konusunda da ciddi tecrübeler edindik. Ayrıca kuvvetli bir ilaç stokuna da sahibiz. Etkili olduğunu görmüş olduğumuz Favipiravir’i üretmek için 4 ayrı yerli ilaç firmamıza ruhsat verdik. Halen başka ülkelerden ithal ettiğimiz Favipiravir’de de yerli ve milli bir hamle içindeyiz. Kendi ihtiyacımızı kendimiz karşılayabileceğiz, dahası ihracat şansı bile yakalamamız mümkün.

“Hastalığın belirtilerinde değişmeler var”
Son haftalarda teşhis konulan vakalardaki belirtiler, ilk günlerdekine göre biraz farklı. Mesela ishal ve kas ağrıları çok sık karşılaşılan belirtiler haline geldi. Bu değişimleri de dikkatle takip etmekteyiz. Ayrıca kaybettiğimiz vakalarda esas sorunlardan birinin de “pıhtılaşma bozukluğu” olduğu kesinleşti. Şimdi bu konu da da yeni stratejiler hazırladık.

“Virüs gücünü kaybetmiş gibi görünmüyor”
Hastalığın eskiye oranla daha hafif seyrettiğini ya da virüsün gücünün azaldığını gösteren herhangi bir bilimsel veriye veya klinik gözleme sahip olduğumuzu söylemek güç. Bana göre, virüs hâlâ eski gücünü koruyor. Dolayısıyla onun eskiye oranla daha az etkili olduğunu düşünmek büyük bir hata. İpin ucunu bırakmamalı, korunmada da teşhiste de tedavide de ilk hızımızdan taviz vermemeliyiz.

 

YAZININ TAMAMI İÇİN YIKLAYIN
PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK