Kilisede namaz kıldılar: Aynı kaygıları taşıyoruz

Kilisede namaz kıldılar: Aynı kaygıları taşıyoruz

0
PAYLAŞ
resimbaşlık

Berlin’de bir kilise, Covid-19 mücadele kapsamında alınan kısıtlayıcı önlemler sebebiyle camiye sığmayan Müslümanlara ev sahipliği yapıyor. Neukölln bölgesindeki Dar Assalam cami normalde yüzlerce kişilik kapasiteye sahip olsa da sosyal mesafe sebebiyle 50 kişi namaz kılabiliyor. Bu nedenle yakındaki Martha Lütheryen kilisesi, Ramazan ayı boyunca kapılarını Müslümanlara açtı.

Almanya’da ibadethaneler haftalarca kapalı kaldıktan sonra 4 Mayıs’ta tekrar açıldı. Ancak insanlar arasında en az 1,5 metrelik mesafenin korunması gerekmektedir. Caminin imamı Muhammed Taha Sabri, “Bu salgın bizi toplum olarak birleştirdi. Krizler insanları bir araya getiriyor” dedi.

Kilisede namaz kılanlar arasında yer alan Samer Hamdoun, “Müzik enstrümanlarının ve fotoğrafların olması tuhaf bir duygu yaratıyor. Ama küçük detayları unutursanız, nihayetinde burası da tanrının evi” ifadelerini kullandı.

Kilisenin papazı Monika Matthias, ezandan etkilendiğini belirterek, “İbadete ben de katıldım. Konuşmamı Almanca yaptım. Vaaz sırasında hep evet, evet diyordum, çünkü aynı kaygıları taşıyoruz, sizden öğreneceklerimiz var. İnsanların birbirine karşı bunları hissetmesi güzel” açıklamasında bulundu. (BBC Türkçe)

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK