Kilise haçını söken kişiye En’am Suresi’yle ceza

Kilise haçını söken kişiye En’am Suresi’yle ceza

0
PAYLAŞ
<

Kuzguncuk’taki Surp Krikor Lusavoriç Ermeni Kilisesi’nin haçını yerinden çıkarıp yere atan Mazlum Serin’in yargılandığı davada karar açıklandı: Ertelemesiz 1 yıl dört ay hapis. Anadolu 64. Asliye Ceza Mahkemesi gerekçeli kararında, tutuklu sanık Mazlum Serin’in kilisenin dış kapısı üstünde bulunan ve kaynakla sabitlenmiş olan haçı sökmek sureti ile üzerine atılı suçu işlediğini belirterek yerinden sökülen haçı herkesin gelip geçtiği kaldırıma atması eyleminin de ilgili dini inanışı benimseyen toplum kesimini tahkir maksadıyla gerçekleştirdiğini vurguladı.

Mazlum Serin’in savunmasında, yapmış olduğu eylem sebebiyle çok pişman olduğunu ifade ederek, “Kalp ve şeker hastası olduğum için şu anda çalışamıyorum. Olay bir anlık bir şeydi. Hastalığımın etkisiyle böyle davrandığımı düşünüyorum. Bu eylemin altında herhangi bir neden yoktur. Hiçbir kişi veya yapıyla bir bağım bulunmamaktadır. Ben tüm dinlere saygılıyım. Ne Ermenilere ne de Hristiyanlara bir husumetim vardır. Vermiş olduğum zararı karşılamaya hazırım” diye açıklamada bulunduğu belirtildi.

Mahkeme gerekçeli kararında En’am Suresi’ne de yer vererek şöyle dedi: “En’am Suresi 108. Ayet, Diyanet tefsirinde başkalarına, onların inançlarına ve kutsal saydıkları değerlere hakaret etmenin İslami edep ve ahlakla bağdaşmadığı gibi, İslamı’ın izzetine de zarar getireceği, Müslümanların bu durumlara imkan verecek söz ve davranışlardan kaçınmaları emredilmektedir. Ayette, İslam’ın tebliğ ve davet metoduna da işaret vardır. Buna göre bizim gibi başkalarının inanç ve kanaatleri de onlara göre değerlidir. Diyalog ve ikna etmenin yolu saygı ve nezaketten geçer. Hakaret ve küfür ise yalnızca muhatabın düşmanlık duygularını kabartır. İnatlaşma, sertleşme ve giderek çatışmaya yol açar.”

Gerekçeli kararda, “En’am Suresi 108. Ayetinin tefsirinde açıklandığı üzere inançlara saygı esas olup, sanığın kilisenin dış kapısı üstünde bulunan ve bulunduğu yerde kaynakla sabitlenmiş olan haçı söküp kaldırıma atması eyleminin yalnızca haça zarar vermek kastıyla değil, ilgili dini inanışı benimseyen toplum kesimini tahkir maksadıyla gerçekleştirildiği kanaatine varılmıştır” söylendi.

Mazlum Serin’in ‘ibadethanelere ve mezarlıklara zarar verme’ suçundan önce 1 yıl hapis cezasına çarptırıldığı belirtilen kararda, eylemin ilgili dini inanışı benimseyen toplum kesimini ‘tahkir’ maksadıyla işlenmesi sebebiyle verilen cezada artırıma gidilerek sanığın 1 yıl dört ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Serin’in üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti gözetilerek tahliyesine hükmedildiği, sanığın daha öncesinden kasıtlı suçlardan mahkumiyeti bulunduğu gerekçesi ile verilen hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ve erteleme kararı verilmesine yer olmadığına karar verildiği de belirtildi.

DUVAR

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK