Kalın: Cumhurbaşkanımız ‘İyi olur, CHP’nin içi karışır’ modunda değil

Kalın: Cumhurbaşkanımız ‘İyi olur, CHP’nin içi karışır’ modunda değil

0
PAYLAŞ
<

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Muharrem İnce’nin CHP’den ayrılarak parti kurmasıyla ilgili yorumlara bir yenisini eklerken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşlerini de aktardı.

Sözcü Kalın, CNN Türk’teki açıklamalarında, Muharrem İnce ile alakalı soruya şu yanıtı verdi:

‘CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞI DÖNEMİNDE DAHA KUCAKLAYICIYDI’

“Muharrem Bey’in Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde çizdiği diğer bir siyasal parti kimliği, tasavvuru vardı, ben öyle okudum en azından. Yani Cumhurbaşkanlığı adaylığı döneminde daha kucaklayıcı, normal CHP tabanının dışında kitlelere hitap eden bir tutum ve söylem içerisinde olması, bunu mevcut yapı içerisinde gerçekleştirmeyeceği sonucuna vardığı zaman herhalde böyle bir yola başvurur diye düşünüyorum. Ben şu an için Muharrem Bey kesin olarak ‘ben kuruyorum’ diye de bir açıklama yapmadı henüz konuşuluyor bunlar.”

‘CHP TABANINI KAYBETMEDEN…’

İnce’nin “Ben % 30,6 oy aldım, şimdi bunu % 51’e çıkartmak için bir hareket başlatıyorum” sözlerinin hatırlatılması üzerine Kalın, “Bu önemli bir siyasi iddiadır yani Muharrem Bey de nitekim CHP’nin oyunun çok üzerinde bir oy aldı ve dedi ki ‘ben bunun sonrasında daha fazla da koyabilirim’ Ama tabii bunu derken CHP tabanını kaybetmeden yani 30 küsurun içinde CHP tabanı da büyük ölçüde, onu kaybetmeden nasıl bir siyasi alan’ kendine bulur, inşa eder, oradan nasıl yürür onu bilemem. Bu tabii kendinin karar vereceği bir konu.” ifadelerini kullandı.

“CHP’nin içinde yeni bir sese yeni bir soluğa ihtiyaç var” tartışmasının dönem dönem ortaya çıktığına işaret eden Kalın, “Bunu son büyük ve kuvvetli bir biçimde seslendiren aktörlerden biri de Sayın Muharrem İnce oldu. Ben yarın öbür gün böyle bir siyasi yapılanmanın içerisine girer, yeni bir parti kurarsa şaşırmam” diye konuştu.

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bu konuyu konuştuklarını belirterek, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanımız, ‘iyi olur, biraz CHP’nin içi karışır’ falan modunda değil. Yani öyle bir gündemi yok, kendisi de söyledi zaten. Böyle bir siyasi parti kurma hakkı vardır ama son tahlilde hani CHP siyaseti içinden gelen bir siyasetçi, oranın dinamiklerin en iyi kendisi bilir. Neyi, ne kadar yapabilir, sınırları nereye kadar zorlayabilir onu en iyi kendisi bilir. CHP içinde kalarak mı zihnindeki tasavvuru hayata geçirebilir, diğer bir siyasal parti kurarak mı, CHP’den kaç kişi alır, konuşuluyor ya bunlar hep onları ben bilemem yani o bizim gündemimizde de olan bir konu değil ama Muharrem Bey’in cumhurbaşkanlığı adaylığı döneminde CHP’nin alışılmış sınırlarını aşan bir profil çizme çabası oldu, başarılı da oldu bir nebze. Zannediyorum bunun sonrasında bir şeyler bina etmek istiyor, kendisi.”

DUVAR

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK