Kahreden ihmal! Beyrut’ta o kadar insan “Aman bir şey olmaz” diyen kafa...

Kahreden ihmal! Beyrut’ta o kadar insan “Aman bir şey olmaz” diyen kafa yüzünden mi öldü?

0
PAYLAŞ
<

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen, 100 kişinin hayatını kaybettiği ve 4 000 kişinin de yaralandığı patlama hakkında konuşan Lübnan Gümrük Genel Müdürü Bedri Zahir, “Beyrut Limanı’ndaki patlayıcı maddelerin oluşturmuş olduğu tehlike için 6 kez yargıya müracaatta bulunduk” dedi.

“BÜYÜK İHTİMALLE HAVAİ FİŞEKLER VARDI”

Söz konusu patlayıcıların oradan çıkarılmasını talep ettiklerini ancak hiçbir karşılık bulamadıklarını savunan Zahir, patlamanın sebebi için ise uzmanların raporunu beklediklerini ifade etti.

Zahir, ayrıca Beyrut Limanı’nda havai fişeklerin olup olmadığına dair bir soru üzerine de “Büyük ihtimalle havai fişekler vardı.” dedi.

“PATLAMANIN ZARARI 3 İLA 5 MİLYAR DOLAR”

Dünyayı sarsan patlamanın başkent Beyrut’ta neden olduğu maliyete ilişkin konuşan Beyrut Valisi Mervan Abbud ise patlamanın 3 ila 5 milyar dolar hasara yol açtığını belirtti.

LÜBNAN BAŞBAKANI: SORUMLULAR HESAP VERECEK

Lübnan Başbakanı Hasan Diab, yapmış olduğu açıklamada “Lübnan’da bugün yaşanan felaketin sorumlularından hesap sorulacak” ifadelerini kullandı.

ESKİ BAŞBAKANIN EVİ HASAR GÖRDÜ

Eski Başbakan Saad el-Hariri’nin evinin yakınlarında meydana gelen patlamada Hariri’nin evinde ve çevre yapılarda büyük hasar oluşurken, eski başbakanın sağlık durumunun iyi olduğu ve olayı takip ettiği belirtildi.Patlama sebebiyle hükümet binası ve Muhammed el-Emin Camisi’nde büyük hasar oluştu.

HİZBULLAH’TAN İSRAİL İDDİASINA YALANLAMA

Hizbullah’a yakın kaynaklar ülkenin yerel medyasına yapmış olduğu açıklamada, Beyrut’taki patlamanın, kendilerine ait silah depolarında meydana geldiği ve saldırının İsrail tarafından gerçekleştirildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

İSRAİL’DEN BEYRUT’TAKİ PATLAMAYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen İsrailli yetkililer, yerel basına yapmış oldukları açıklamalarda, Tel Aviv’in Beyrut’taki patlamayla bir ilgisi olmadığını öne sürdü.Söz konusu yetkililer, İsrail’in olayla bağlantısını reddederek, patlamanın kaza olabileceğini ifade etti.Lübnan medyası, patlamanın ardından moloz altında kalmış insanların görüntülerini yayımladı.

OHAL İLAN EDİLDİ

Lübnan’daki Beyrut Limanı’nda dün meydana gelen patlamanın ardından Yüksek Savunma Konseyi, başkentte 2 hafta olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

NE OLMUŞTU?

Beyrut Limanı’nda dün patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda önce yangın çıkmış, ardından tüm Beyrut’u sarsan çok kuvvetli bir patlama meydana gelmişti. Lübnan Kızılhaçı, Beyrut’ta meydana gelen patlamada 100 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 000 kişinin ise yaralandığını bildirmişti.

Haberler.com

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK