İkinci dalga beklenirken çocuklarla ilgili korkutan açıklama

İkinci dalga beklenirken çocuklarla ilgili korkutan açıklama

0
PAYLAŞ
<

Tüm dünyada ve ülkemizde koronavirüs vakalarında artış yaşanırken; bu durum herkes kadar yaklaşan okul dönemi sebebiyle anne babaları da kaygılandırıyor.

Bugüne kadar virüsle ilgili isabetli öngörüleriyle dikkati çeken Biyolog Dr. Barbaros Çetin, ‘Bu şartlar altında okulların açılması tehlikeli mi?’ sorusunu yanıtladı.

Sözcü’den Nazan Doğaner Halıcı’ya konuşan Çetin, şunları kaydetti:

ÖLDÜRÜCÜ OLABİLİYOR
Son zamanlarda başta Amerika ve İngiltere olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden bildirilen yüzlerce çocukta “Çok Sistemli İnflamatuar Sendrom (MIS-C)” vakalarını görmemize rağmen, çocukların büyük çoğunluğu hiç semptom olmadan hafif hastalık geçiriyor gibi görünüyor. Bununla beraber, pek çok çocuk yeni toksik şok benzeri bir durum sebebiyle hayatlarını kaybediyor. Ayrıca sahip oldukları mevcut hastalıklar sebebiyle bağışıklık sistemleri çok zayıf olan çocuk ve gençlerde de öldürücü sonuçlar doğabiliyor.

ÇOK SIK ENFEKTE OLUYORLAR
Son seroprevelans yapmış olduğu çalışmalar, çocukların ve ergenlerin daha önce takdir edilenden çok sık enfekte olduğunu gösterdi. Çocukların virüsün sessiz yayıcıları olabileceği, virüsü eve getirmenin beraberinde öğretmenleri ve diğer okul çalışanlarını enfekte edebilecekleri endişelerini artırmıştır.

Chicago’daki Ann&Robert H. Lurie Çocuk Hastanesi’ndeki araştırmacılar, semptomların başlamasının ilk haftasında yaşları 1 aydan 65 yaşına kadar değişen hafif ve orta derecede 145 Covid-19 hastasının burunlarındaki viral RNA düzeyini ölçtü (5 yaş altı 46 çocuk, 5-17 yaş 51 yetişkin çocuk ve 18-65 yaş yetişkin).

Tespit ettikleri en önemli bulgu, 5 yaşın altındaki çocukların burunlarında daha büyük çocuklara ve yetişkinlere göre genelde 10-100 kat daha fazla SARS-CoV-2 viral RNA’ya sahip olduklarıydı. Bu çalışma çocukların daha önce olduğundan daha iyi yayıcılar olabileceğini düşündürmektedir.

OKULLARDA RİSK BÜYÜK!
31 Temmuz’da ‘Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi’nin (CDC) hastalık ve ölüm oranı haftalık raporunda; haziran ayında Georgia Eyaleti’nde gerçekleşen bir çocuk eğitim kampındaki Covid-19 bulaş rakamları, bu bilimsel çalışmayı destekler nitelikte.

Kampa katılan 597 öğrenciden 260’ı Covid-19’a yakalanmış (% 44). Bunların 231’i (% 88.8) 18 yaş altındaki çocuklar. Çocukların yarısından fazlası 6-10 yaş grubunda.

Bu önemli çalışma, sonbahar başlangıcında açılması düşünülen kreş ve okulların, açılma tarihlerinin yeniden belirlenmesi için dikkate alınması gerekli olan bir ciddi bir bilimsel tespittir. Çünkü çocukların okuldaki diğer çocuklar ile oynamak, ortak tuvalet kullanmak gibi bulaşma riskini artırabilecek davranışsal alışkanlıkları vardır.

Cumhuriyet

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK