Hastanede koronadan vefat eden eşinin yatağına kelepçelendi

Hastanede koronadan vefat eden eşinin yatağına kelepçelendi

0
PAYLAŞ

Korona virüsü salgını karşısında sağlık sisteminin az geldiği Kerkük, yine bir hastane trajedisiyle gündemde. Covid-19’a yakalanan eşine yeterli oksijen verilmeyince üç tüp oksijen getiren, bu tüpler başka hastalar için ellerinden alınınca hastane personeli ile kavga eden bir adam eşinin hasta yatağına kelepçelendi. Bir öğretmen olan Muhammed Kerim, bu biçimde eşinin vefatını izlemek mecburiyetinde kaldı. Görüntüler sosyal ağlarda yayılınca soruşturma başlatıldı.

KAVGA NEDEN ÇIKTI?

Söz konusu olay, hafta başında yaşandı. 44 yaşındaki Muna Ismael korona virüsü sebebiyle hastanede yatarken, kendine verilecek yeterli oksijen olmadığı için eşi Muhammed Kerim dışarıdan üç tüp oksijen satın aldı. Ancak hastane çalışanları tüplerden ikisini başka hastalar için götürmek istedi. Buna karşı çıkan Kerim sağlık personeli ile kavga etmeye başladı, bu esnada odadaki bazı ekipmanlar devrilince odaya güvenlik görevlileri çağrıldı.

GÖRÜNTÜLER VİRAL OLDU

Hastanenin güvenlik görevlisi, Kerim’i eşinin hasta yatağına kelepçeledi; Kerim bu biçimde eşinin vefatınü izlemek mecburiyetinde bırakıldı. Öğretmenin ölü eşinin yatağına kelepçeli halde ağladığı görüntüler ise sosyal ağlarda viral oldu.

Eşinin vefatı sonrasındaysa Kerim, tıbbi ekipmanlara zarar vermiş olduğu gerekçesi ile Kerkük Devlet Hastanesi’nden gelen şikâyet üzerine gözaltına alındı. 10 000 Irak dinarı kefaletle serbest bırakılan Kerim hakkındaki dava sürüyor. Kerim’in kendisi de hastaneye dava açacak.

‘OKSİJENİ DEĞİŞTİRMEDİLER’

Kefaletle bırakılması sonrası basına konuşan Kerim, hastanede yaşanılan olayı şu şekilde aktardı: “Sağlık çalışanları odaya gelip sanki köpekmişiz gibi bir oksijen tüpünü atıp gittiler. Kontrol ettiğinde, tüpün boş olduğunu gördüm… Kimse çağrılarınıza kulak vermiyor, kontrole gelmiyor, oksijene ihtiyacınız olup olmadığını sormuyor. Her hastanın yanında bir refakatçi olması gerekmektedir. Bir doktordan oksijen tüpünü değiştirmesini istedim. Yardım etmeyi reddedip, ‘bu benim işim değil, kendiniz yapın’ dedi.”

ÖĞRETMENLERDEN DAYANIŞMA EYLEMİ

Kerim’in yatağa kelepçelenmesi ve altta yatan bir hastalığı bulunmayan eşinin bu şartlarda ölmesi, Irak’ta öfke yarattı. Bir grup öğretmen hastanenin önünde meslektaşlarıyla dayanışma için eylem düzenlerken, katılımcılardan biri KirkukNow sitesine “O öğretmenin kelepçelenmesi nasıl adil olabilir? Eşinin oksijenini almışlar. Ölü eşinin yattığı yatağa kelepçelenmesi bir skandal” diye tepki gösterdi.

KYB DEVREYE GİRDİ: SORUMLULAR CEZALANDIRILMALI

Öğretmenin Kürt olduğu için bu biçimde muamele gördüğüne dair eleştiriler de eksik olmazken, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) de tartışmaya dahil oldu. Bağdat parlamentosundaki KYB’li vekillerden Rebwar Taha konuyu Kerküklü yetkililerle görüştüklerini, hem Irak Sağlık Bakanlığı’nın hem de Kerkük’teki sağlık yetkilerinin soruşturma başlattığını açıkladı. Taha, “Bu ciddi bir mesele. Kerkük’ün tüm nüfusunu ilgilendiriyor. Muhammed’e ve eşine yapmış oldukları, sorumluların yanına kâr kalmamalı dedi.

Kerkük Sağlık Teşkilatı ise Kerim’in kavga sırasında kırdığı belirtilen bir cihazın resmini paylaşarak, öğretmenin davranışının ‘insanlık dışı’ olduğunu savundu.

Kerkük’te haziran ayının sonunda da, korona virüsüne yakalanan bir sağlık çalışanının hastanede yanında kimse yokken yerde yatarken görüntülenmesi ve sonrasında hayatını kaybetmesi öfkeye yol açmıştı. 57 yaşındaki Nejat Raşid’in ailesi dava açmıştı.

DUVAR

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK