Erciş’te bir mahalleyi akrepler istila etti, her taşın altından onlar çıkıyor

Erciş’te bir mahalleyi akrepler istila etti, her taşın altından onlar çıkıyor

0
PAYLAŞ
<

Van’ın Erciş ilçesine bağlı 30 km uzaklıkta bulunan 150 haneli 1300 kişinin yaşadığı Çimen Mahallesi bugünlerde akrep istilasına uğradı. Mahallede yaşamakta olanlar gece-gündüz evlerinde rahat oturamaz hale geldi. Çimen Mahallesi’nde yaşamakta olan ve inşaat işleri ile uğraşan Müslüm Beder (28) eşi Meryem Beder (23) ile 2 çocuklarının yaşadığı ev ve bahçelerinde yoğun olarak bulunan akrepler sebebiyle aile evlerini terk etmek mecburiyetinde kaldı. Son olarak Meryem Beder ve 4 yaşındaki oğulları Arda’yı da uyurken akrep soktu. Bunun üzerine Beder ailesi evi boşaltıp babasının evine yerleşti. Akrep sebebiyle evlerini terk etmek mecburiyetinde kalan Meryem Beder, yaşadığı korku dolu anları anlattı.

“ZEHİRLİ BİR AKREBİN ISIRDIĞINI SÖYLEDİ”

Gece yatağında uyurken sol kolunda şiddetli bir ağrı hissederek uyandığını belirten Meryem Beder, “Önce rüya olduğunu düşündüm. Eşime durumu anlattım. Kolumu açıp baktığımda yoğun bir kızarıklık olduğunu ve kolumda akrebin kuyruğunu gördük. Eşim yastığı kaldırdığında altında bir akrep olduğunu fark ettik. Önce eşim fotoğrafını çekti ve daha sonra terlik alıp onu etkisiz hale getirdi. Hemen babamlara haber verdik, beni Erciş Devlet Hastanesi’ne kaldırdılar. Orada doktorlar müdahale etti. Çektiğimiz fotoğrafı doktorlara gösterdik. Zehirli bir akrebin ısırdığını ve dikkatli olmamızı söyledi. 2 sene önce de küçük çocuğum Arda’yı sokarak hastanelik etmişti. Artık o evde yaşamak çok zor. Evin her yanını akrepler sarmış. Sadece ev değil köyün kale kısmını resmen kuşatmışlar. Hangi taşı kaldırıyorsak altından akrep çıkıyor. Korkudan evi boşaltıp ben, eşim ve 2 çocuğum kayınpederin evinde yaşamaya başladık” dedi.

Van'da bir mahalleyi akrepler istila etti, her taşın altından onlar çıkıyorHER TAŞIN ALTINDAN AKREP ÇIKTI

Mahallede yaşamakta olanlar konu hakkında şikayetlerini Erciş Kaymakamlığı’na bildirdi. Bunun üzerine mahalleye gelen Erciş Kaymakamlığı’na bağlı Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ekipleri mahallede yaşamakta olanların sorun ve sıkıntılarını dinledi. Mahalle sakinlerinin son senelerde tek problemlerinin akrep istilası olduğunu öğrenen ekipler, konuyu Tarım ve Köy Hizmetleri’ne bildirdi. Erciş Belediyesi’nde görevli Veteriner Hekim İhsan Çiftçi de vatandaşların şikayeti üzerine mahallede araştırmalarda bulundu. Mahallede araştırmalarda bulunurken büyük şaşkınlık yaşayan Veteriner Hekim Çiftçi’nin kaldırdığı her taşın altından akrep çıktı.

Van'da bir mahalleyi akrepler istila etti, her taşın altından onlar çıkıyor

1 METRE SIÇRAMA ÖZELLİĞİNE SAHİP

Açıklamalarda bulunan Çiftçi, “Burada genel olarak kuyruklu akrep ve sarı kız dediğimiz böceğe benzeyen akrepler var. Bu kuyruklu akreplerin zehri kuyruklarında bulunmaktadır. Bu akreplerin evlere giren değişik bir türü de var. Bu da sarı kız dediğimiz etçil türlerdir. Özelikle yaşam alanlarına evlere, ahırlara ve kümeslere giren akrep türüdür. Bunların büyükleri bir el ayası kadar olabiliyor. Bu akrepler soktuğu zaman zehrini soktuğu nesnenin üzerine boşaltırlar. Bu akrepler önce avını sokup daha sonra yemeye başlar. Bu akrep türleri yaklaşık 1 metre sıçrama özelliğine sahiptir” ifadelerini kullandı.

Van'da bir mahalleyi akrepler istila etti, her taşın altından onlar çıkıyor

“HAVALAR ISININCA TAŞ ALTINA GİZLENİRLER”

Mahallede yaşanan akrep istilasının nedenleri ile alakalı de bilgi veren Veteriner Hekim Çiftçi, “Akrepler havaların ısınmasıyla kendilerine daha serin yerler ararlar. Yer altında bulunan bu canlılar, yer ısındığında kendilerini dışarıya atarlar ve genel olarak taş altına gizlenirler. Şikayet üzerine geldiğimiz bu köyde akreplerin çok olması mahallede yaşamakta olan insanların yaşamını tehdit ediyor. Tarım ve Köy İşleri ile koordineli çalışıp, burdaki sorunu çözmeye çalışacağız” dedi.

DHA

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK