Emekli askerler protestoculara kalkan oldu: Polise karşı etten duvar ördüler

Emekli askerler protestoculara kalkan oldu: Polise karşı etten duvar ördüler

0
PAYLAŞ
<

Amerika’de Donald Trump yönetiminin Siyahların Hayatı Önemlidir (Black Lives Matter) hareketine karşı federal kolluk kuvvetlerini devreye sokması, Portland kentinde çarpıcı bir dayanışmanın önünü açtı. Bir grup anne, federal mahkeme binasının önündeki eylemcileri korumak için polis memurunun önüne etten duvar örerken, onların önünde de emekli askerler tarafından ikinci bir ‘duvar’ örüldü.

New York Times’ın (NYT) haberine göre, Trump yönetiminin eyalet polis memurununi ‘yeterli’ bulmayarak federal güçleri göndermesine tepki olarak önce kadınlar devreye girdi. “Anneler burda. Federal uzak dursun” sloganını atan ve kendilerine ‘Anneler Duvarı’ adını veren bir grup kadın eylem noktasına gelerek, protestocular ile polis memurunun arasına ‘konuşlandı’.

Daha sonrasında ise bir grup emekli asker de polis ile anneler ve eylemciler arasına benzer bir duvar ördü.

‘ANAYASAL HAKLARINI KULLANANLARI KORUYACAĞIZ’

‘Emekli Askerler Duvarı’ adına Twitter’dan yapılan açıklamadaysa, “Biz barışçıl protestoları, anayasal ve sivil haklarını meşru bir şekilde kullanan insanları destekliyoruz. Onlar ile bu hakları ihlal edenler arasında bir kalkan olarak duracağız” söylendi.

Ancak Portland’da sergilenen bu dayanışma, güvenlik güçlerini durdurmadı. NYT’nin haberine göre, kolluk kuvvetleri bir süre sonra hem eski askerleri, hem de anneleri gözyaşartıcı gazla dağıttı.

Portland’da bugünlerde federal yetkililerin protestoculara uyguladığı sert baskı tepki çekiyor. Yerel basın geride bıraktığımız hafta, kamuflaj kıyafeti giymiş federal ajanların protestocuları plakasız minibüslere bindirdiğini yazmıştı.

SEATTLE’DA 45 GÖZALTI

Öte yandan, Seattle kentindeki protestolar da sürüyor. Dün gece polisle eylemciler arasında çatışma çıkarken, 45 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

DUVAR

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK