Dünya Bankası’ndan Merkez Bankası’na rezerv uyarısı

Dünya Bankası’ndan Merkez Bankası’na rezerv uyarısı

0
PAYLAŞ
<

Dünya Bankası, Türkiye ekonomisinin yılı % 3,8’lik küçülmeyle tamamlayacağı öngörüsünde bulundu.

Dünya Bankası, Türkiye Ekonomik İzleme Raporu’nun Ağustos 2020 sayısını dün yayımladı. Raporda, Merkez Bankası’nın (MB) azalan döviz rezervleriyle ilgili uyarı dikkat çekti.

Raporda, uluslararası büyümedeki yavaşlama neticesinde Türkiye’nin ihracat mallarına ve hizmetlerine olan dış talebin azalmasıyla beraber cari hesaplardaki dengesizliklerin yeniden ortaya çıktığı vurgulandı. Finansal sermayenin uluslararası seviyede güvenli limanlara akması ve Merkez Bankası rezervlerinde yaşanan düşüşün dış finansman ve piyasa baskılarını artırdığı ifade edildi.

Paraanaliz‘de yayınlanan habere göre Türkiye ekonomisinin 2021’deki toparlanmasına ilişkin belirsizliğe işaret edildi.

Raporda, “Korona virüsü salgınının yol açtığı şokun etkisi 3,3 milyon kişiyi yoksulluğa sürükleyebilir. Ancak, bu insanların dörtte üçü, Türk yetkililerin pandeminin ilk andaki etkilerine karşı uygulaması başlatılan hedefli sosyal destek programlarının genişletilmesi yolu ile yoksulluğa düşmekten kurtarılabilir” söylendi.

Raporda, korona virüsü salgınını kontrol altında tutma ve ihtiyatlı tutumu devam ettirme gereksiniminin tüketimi dizginlerken, şirketlerin borç yükü yatırımlarını baskıladığına vurgu yapıldı.

Bankanın raporunda, yatırımlar ve iş gücüne katılımdaki düşüşün Türkiye ile diğer yükselen ekonomilerin verimlilikte ve potansiyel milli gelirde yaşadığı düşüşü daha da ağırlaştırmasının beklendiği ifade edildi.

DUVAR

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK