DİSK Başkanı Çerkezoğlu: Koronadan sonra yeni bir toplumsal düzen şart

DİSK Başkanı Çerkezoğlu: Koronadan sonra yeni bir toplumsal düzen şart

0
PAYLAŞ
<

DİSK (Devrimci Personel Sendikaları Konfederasyonu) Yöneticisi İstek Çerkezoğlu, 2. Yerküre Savaşı’nda safra meydanlarda kutlanan 1 Mayıs’ın birinci kez meydanlarda kutlanmaya çalışır. . Emekle ve bilimle kurulacak yeni bir toplumsal nizam için 1 Mayıs’ta buluşuyoruz ”dedi.

Çerkezoğlu, Kısa Dalga Podcast’ten (www. Kisadalga. Net) Faruk Eren’le birlikte podcastte, DİSK üyesi çalışanlarda korona müspet olanların sayısı Türkiye ortalamasının 3 katı olduğunu anımsatarak özetle söyledi :.

“İktidar zarurî işler çalışmayı durdurmayarak, bu işyerlerinin çalışmasına müsaade olduğunu salgının çalışanlar arasında yaygınlaşmasına neden oluyor. Çalışanların hayatlarını kaybetmesine neden oluyor. Sağlık Bakanı, bu virüsün süratle yayıldığını, bir kişinin en az 16 kimseye bulaştırdığını, izolasyonun ve toplumsal uzaklığın çok önemli olduğunu söyledi ve meskende kal davetleri yapıyor fakat emekçiler bu davetlerden muaf tutuluyor. Topluluk meskende kalsın lakin çalışanlar hariç ’deniliyor. AKP’nin bütün siyasetleri anaparayı muhafazaya yönelik siyasetler. Bütün topluluğa hanede kal davetleri yapılırken personellerin bunun yerine tutulması kabul edilemez. Şu anda 20 yaşından gençlere sokağa çıkma yasağı var. Lakin 18-20 yaş arasındaki 811 bin emekçi çalışmaları için bu yasaktan muaf tutuldu. 811 bin gence 3 ay taban fiyat sağlayacakamaz mıydı? Bunun yekun maliyeti 5,6 milyar lira. Bu devletin kaynakları bunu sağlamaya yerinde, kaynakların emekçilerden yana kullanılsın. ”

‘YENİ BİR SAVAŞ SÜRECİ’

Çerkezoğlu, 1 Mayıs kutlamalarıyla ilgili olarak olup olmadığını konuştu: Tarihte birinci varsayılan 1 Mayıs meydanlarda kutlanmayacak. 2. Yerküre Savaşı’nda safra meydanlarda kutlama yapıldığını göz önüne alırsak bu 1 Mayıs sahiden tarihi bir 1 Mayıs olacak. Dünya’da ve Türkiye’de çalışanların, halkın sokağa çıkmasını sağlayacak, yan yana gelecektir sonlu olduğu içindir 1 Mayıs’ı kutlayacağız. 1 Mayıs 2020 tarihi bir 1 Mayıs ayında. Sadece korona nedeniyle değil. Sistemin bir virüsle birlikte görünür olduğu bir süreçten geçiyoruz. Biz yeni bir toplumsal tertip kuraldır diyoruz. Bu salgından sonra yeni bir açıklamain başlayacağı açık. Bu neoliberal ve kapitalist tahribattan sonra, emeğin haklarını koruyan yeni bir toplumsal nizam için de yeni bir uğraş süreci olacak. Yeni devrin içinde olacağız. Emekle ve bilimle kurulacak 1 Mayıs’ta buluşuyoruz. ”

Çerkezoğlu sonrasında devam etti: “1 Mayıs’a kadar kutlama haftası olarak ilan ettik. İşyerlerimiz, meskenlerimiz, kalbimizin attığı her yan 1 Mayıs yeri olacak. Çevre medya kampanyalarından, aydın, müellif ve sanatkarların bildirilerini, işyerlerinde çalışan arkadaşlarının bildirilerini paylaşle buluşturacağız. Çıkarı, Şişhane ve Kadıköy’de yitirdiğimiz arkadaşlar için anmalarımızı sunarız. Taksim’de temsili biçimde toplumsal arayı kullanarak temsili bir kutlama yapmak. Balkonlardan 1 Mayıs Marşı çalmak, pankart asmak üzere etkinliklerimiz olacak. Televizyonlardan canlı yayınlanacak bir 1 Mayıs buluşması düzenleyeceğiz. ”

İstek Çerkezoğlu’nun podcastini gerekir için tıklayın Spotify linkini gönderin.

BİR CEVAP BIRAK