Dışişleri Bakanlığı’ndan BAE tepkisi: Riyakarlığını halk affetmeyecek

Dışişleri Bakanlığı’ndan BAE tepkisi: Riyakarlığını halk affetmeyecek

0
PAYLAŞ
resimbaşlık

İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), diplomatik ilişkileri bütünüyle normalleştirmek üzere anlaşmaya vardı. Gelişmeye yönelik Dışişleri Bakanlığı’ndan bir açıklaması yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Amerika, İsrail ve BAE tarafından açıklanan ve İsrail-BAE ilişkilerinin tamamen normalleştirilmesini öngören ortak bildiriye ilişkin olarak Filistin halkı ve Yönetimi tarafından gösterilen kuvvetli ve müşterek tepkiyi haklı buluyoruz.

2002 senesinde Suudi Arabistan öncülüğünde Arap Ligi tarafından geliştirilen ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nca da desteklenen Arap Barış Planı’nın BAE tarafından tek yanlı bir tasarrufla ortadan kaldırılmaya çalışılması oldukça endişe vericidir.

Hal böyle iken, sözkonusu üçlü bildiriyi Filistin davasına destek olarak takdim etmenin hiçbir inandırıcılığı yoktur.

Zaten ölü doğan ve hiçbir geçerliliği olmayan Amerika planı üzerinden gizli hesaplar yapmaya çalışan BAE, bu biçimde Filistin’in iradesini de yok saymaktadır.

BAE liderliğinin Filistin halkının ve Yönetiminin rızası hilafına Filistin adına İsrail’le müzakereler yürütme ve Filistin açısından hayati önem teşkil eden konularda taviz verme yetkisi hiç bir biçimde yoktur.

Kendi dar çıkarları uğruna Filistin davasına ihanet ederken, bunu adeta Filistin için yapılan bir özveri gibi takdim etmeye çalışan BAE’nin bu riyakar davranışını tarih de, bölge halklarının vicdanı da unutmayacak ve asla affetmeyecektir.”

DUVAR

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK