Bu ilde günde 300-350 korona vakası: Hastaneler doluyor

Bu ilde günde 300-350 korona vakası: Hastaneler doluyor

0
PAYLAŞ
<

Korona virüsü vakalarındaki artışın görüldüğü illerden birisi de Urfa. Tabip Odası Başkanı Osman Yüksekyayla, 1 Haziran sonrası başlayan normalleşme sürecinin neticesi olarak kentte vaka sayılarında artış olduğunu belirtti.

Kentte Covid-19 salgınına ilişkin verilerin paylaşılmadığını, İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun açıkladığı karantina verileri üzerinden kentte günlük olarak 300 ile 350 dolayında pozitif vakanın tespit edildiğini söyleyen Yüksekyayla, hastanelerde iş yükünün arttığını belirtti. Salgına yakalanmayan diğer yurttaşlarında hastane hizmeti almadığı için Aile Sağlık Merkezleri’nde ciddi bir müracaat sayısı olduğuna değinen Yüksekyayla, artan vakalardan kaynaklı yatak ve yoğun bakım ünitelerinin bütünüyle dolmaya başladığını söyledi.

Yüksekyayla, “Bu şekilde devam ederse çok daha ciddi sıkıntılar ile karşı karşıya kalabiliriz. Verilerin açıklanması, insanları olayı ciddiye almasında katkı verebilir. Bu şekilde insanlar Covid-19’un bitmediğinin farkına varabilir. Pandemi artık eskisi kadar gündemde değil. Buda toplumda salgının bitti algısı yaratıyor” uyarısında bulundu.

‘HENÜZ GEÇ DEĞİL’

Yüksekyayla, salgınla beraber tüm sağlık kurumlarının, sağlık meslek örgütlerinin ve odalarında olduğu bir toplantının düzenlenmesi çağrısında bulunduklarını ama bu taleplerinin dikkate alınmadığını vurguladı. “Urfa için henüz geç değil” diyen Yüksekyayla, bir toplantının düzenlenmesi gerektiğini, salgına karşı bir yol haritasının oluşturulabileceğini ve artık bu toplantının bir zorunluluk olduğunun altını çizdi. Okulların açılmasıyla grip sürecinin başlayacağını söyleyen Yüksekyayla, şimdiden önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Urfa’da atıl durumda olan hastanelere işaret eden Yüksekyayla, kentte yoğun bakım ve yer sıkıntısı yaşanırken söz konusu hastanelerin atıl durumda olmasını eleştirdi. “Başından beri bu sürecin kimsenin başarılı veya başarısızlığını ölçecek bir süreç olmadığını söyledik” diyen Yüksekyayla, şunları söyledi: “Bu sürece bizde dahil edilip, en az zarar ile atlatabilirdik. Ama biz bu sürecin dışında tutulduk. Son olarak bir kez daha yeniliyoruz. Acil sağlık kurumları ve sağlık meslek örgütlerinin de davet edildiği bir toplantı düzenlenmeli ve ne yapılır noktasında kararlar alınmalıdır.” (MA)

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK