Bilim Kurulu üyesi Prof. Taşova’dan ikinci dalga uyarısı: Bu artış bizi endişelendiriyor

Bilim Kurulu üyesi Prof. Taşova’dan ikinci dalga uyarısı: Bu artış bizi endişelendiriyor

0
PAYLAŞ
<

Bilim Kurulu Üyesi ve Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Taşova, yeni tip korona virüsü (Covid-19) salgınında, sonbaharda beklenen “ikinci dalgaya” ilişkin ikazlarda bulundu.

Normalleşme sürecinde toplumumuzun büyük kısmının Covid-19 öncesi dönemdeymiş gibi davranmaya başladığını dile getiren Taşova, mesafe kuralına uyulmadığını, maskelerin yanlış kullanıldığını belirtti. Taşova, şu ifadelerde bulundu:

65 YAŞ ÜSTÜ DAHA İYİ KORUNUYOR

“Sosyal mesafeye çok da önem veremiyoruz. Normalleşme veya hafif gevşeme kısmı derken tam manasıyla normalleştik. Dolayısıyla sosyal mesafenin pek çok alanda ihmal edildiğini görüyoruz. Bunun akabinde ister istemez rakamlarımızda artışlar görülüyor. Allah’tan şu an için yoğun bakım anlamında riskli gruplarla alakalı olarak daha iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim ancak bu artış bizi endişelendiriyor. Bu anlamda bakıldığında özellikle sosyal mesafenin çok uygulanmadığını görüyoruz. Özellikle düğünlerde ve parklarda, maske takma ve sosyal mesafe kuralları uygulanmıyor.”

Taşova, 65 yaş ve üstünün kendilerini çok daha iyi koruduğunu, gençlere göre maske ve sosyal mesafeye daha çok dikkat ettiklerini dile getirdi.

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARININ DİNLENMESİ GEREKİYOR’

Kurallara uyulmazsa, pozitif vaka sayılarının sonbaharda beklenen olası “ikinci dalgada” daha da artacağını belirten Taşova, şöyle konuştu:

“İlk döneme göre hem ilaç hem hastaneler bağlamında daha hazırlıklıyız tabii ki. Birtakım kurallar uygulanmaz ise şöyle bir tehlike var, sağlık çalışanları çok yoruldu. Sağlık çalışanlarının motivasyonlarının arttırılması, onların da dinlenmesi gerekmektedir. Bu ara süreci (normalleşme) bu gayeyle kullanmayı çok istedik açıkçası. Sosyal mesafe, maske, hijyen gibi kurallara uyarsak, toplumda virüsün yayılım hızının azaldığını görüyoruz ama uymadığımız zaman da bu artacaktır. Herkes için gerçekten önemli bir döneme giriyoruz. Tekrar vurgulamak istiyorum, sağlık çalışanları çok yoruldu. Burada en önde savaşan kişiler de onlar. O yüzden kendimiz, sağlık çalışanları ve büyüklerimiz için daha dikkatli olmamız gerekmektedir.”

Taşova, salgınla mücadelede devlet, sağlık çalışanları ve yurtdaşın yapması gerekenlerin sacın ayaklarını oluşturduğunu, birinde aksaklık olursa bugüne dek yapılan mücadelenin boşa gideceğini belirtti. (AA)

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK