Beştaş’tan muhalefet partilerine: Hiç kimse Kürt sorununu araçsallaştırmasın

Beştaş’tan muhalefet partilerine: Hiç kimse Kürt sorununu araçsallaştırmasın

0
PAYLAŞ
<

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ve dün Diyarbakır’a giden Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Kürt sorununa dair çözüm vaatlerine dikkat çekerek “Kürt toplumunın iradesi yok sayılarak çözüm mümkün değildir” dedi.

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen Beştaş, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) 5 Ağustos’da açıkladığı rapora değindi. Beştaş, “CPT raporuna göre Türkiye cezaevlerinde kapasite fazlalığı, işkence, kötü muamele, tecrit resmi olarak uluslararası olarak CPT’nin raporu olarak kamuoyuna yansıdı” dedi. Beştaş şöyle devam etti:

TECRİT ÇÖZÜMÜN ÖNÜNDE ENGEL: AKP ve MHP, bu konu da yol yürürken tecridi derinleştirerek çözümü engellemek, Kürt meselesinde 100 senelik tarihsel zeminde inkârı, imhayı, asimilasyonu, işkenceyi ve bir toplumun yok sayılmasın tekrar güncellemek istiyor. Ama bunu başaramazlar. Türkiye’nin 4’te 1 nüfusunu oluşturan Kürtlerin özgür yurttaş olmadığı bir ülkede demokrasinin d’sinden söz edilemez. Bu sebeple şunu söylemek istiyorum. Tecrit çözümün önündeki engeldir ve bu engeli kaldırın. Abdullah Öcalan 99’dan beri orada barışı, demokrasiyi savunmak dışında halkların bir arada özgür-eşit yaşamını savunmak dışında bir söz söylemedi. Bu yalnızca bir kişinin bir kesimin meselesi değildir. Bu Türkiye’de yaşamakta olan 83 milyon yurttaşın meselesidir. Bugün ölen askeri ve onun ailesini de polis memurunun ailesini dağda ölen Kürt gencin ailesini de ilgilendiriyor. Bütün vatandaşlar olarak hepimizi ilgilendiriyor. Bu mesele çözülmeden savaş bitmiyor, savaş bitmeden ekonomi düzelmiyor. Ekonomi düzelmeden, kesinlikle yoksulluğa çare bulunmuyor.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ TÜRKÇEDİR: İstanbul Sözleşmesine karşı erkeklerden oluşan bir platform kurulmuş. İstanbul Sözleşmesi’nin neden kaldırılmalı diye garip bir çalışma yürütüyorlar. Geçenlerde Türkiye Düşünce Platformu diye adını koymuşlar düşüncesi olmayan bir platform esasında bir görev ifa ediyorlar. Neyse ki kendilerini feshetmişler. Kadınlar susturulmaya çalışılıyor. Tek bir amaç var; kadınlar sussun. Kadının adını silmeye, aile içerisine hapsetmeye ve yalnızca aile olarak tanımlama dönük bir politika var. İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddetin önlenmesini devlet politikası haline gelmesini ve bunu engellemesini hüküm altına alıyor ve mecburi kılıyor. Bununda toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin sağlanması ile mümkün olacağını söylüyor. İlk dönemlerde AKP iktidarı sözleşmeyi imzalamakla çok övünüyordu, şimdi algı operasyonu ile çekilmeyi tartışıyorlar ‘Sözleşme dış güçlerce hazırlanmış’, Bunu okurken dehşete düştüm. Çünkü ben protokolün iskeletini oluşturan Nahide Opuz davasının başvurucu avukatıyım. İlk defa AİHM ‘bu ülkede kadın olduğu için bir kadına ayrımcılık var’ dedi. Türkiye bu protokolün kurucu üyesidir. Türkçe yazılmıştır, İstanbul’da hazırlanmıştır. Kurucu ülke Türkiye, ilk imzalayan Türkiye, dava Türkiye davası ve diyorlar ki dış güçlerle hazırlanmıştır. O dönem de Mevlüt Çavuşoğlu bu sürecin takipçisiydi.

’89’DA BAŞLAMIŞLARDI’

CHP’NİN KÜRT RAPORU HAZIRLIĞI: Kürt meselesi Türkiye’nin hiçbir zaman gündeminden çıkmadı ve çözüm olana kadar da çıkmayacak. Ama birilerinin hergün ABD’yı yeniden keşfetmesine acı acı gülmekten kendimizi alamıyoruz. CHP Kürt sorunu üzerine yeni rapor yazıyor. 89’da başlamışlardı. Basından takip ettiğimize göre, toplumsal mutabakat komisyonu, ortak akıl heyeti ve gerçekleri araştırma komisyonunun kurulmasının sağlanması Türkiye’de çözüm adresinin meclis olarak gösterilmesi konusunda daha önce yayımlanan raporların güncellenmiş bir haliyle karşı karşıyayız. CHP Kurultay’ında toplumumuzun ve CHP tabanının yoğun baskısı ile bu raporların yayınladığını biliyoruz. Yine de Kürt sorununda gösterilen tüm gayretleri çok önemsiyoruz. CHP bugüne dek Kürt toplumuna karşı uygulanmakta olan baskı politikalarına karşı hiçbir zaman net tavır almamıştır. Her zaman ikircikli olmuştur bunu biliyoruz ve not alıyoruz. Partimize yapılan siyasi soykırım operasyonlarında yeterli bir duruş göstermekten kaçınmıştır. Yine de bu girişimi anlamlı buluyoruz.”

DAVUTOĞLU’NA YANIT: KÜRTLERİN KARNI TOK: Kürt sorunu Türkiye’nin meselesidir. Sadece Kürtlerin sorunu değildir. Kürt meselesini çözülmemesinden bütün Türkiye zarar görüyor. Sadece Diyarbakır’a giderek ‘Rojbaş’ diyerek güzel sözler söyleyerek Kürt meselesi popülist politikalarla çözülmez. Davutoğlu da Diyarbakır’a gitmiş ‘rojbaş’ diyerek bir kaç güzel cümle sarf ederek Kürtlerin oyunu alabileceğini sanıyor. Ama Kürt toplumunın karnı tok. Demirel’den Çiller’den Mesut Yılmaz’dan daha nicelerinden iyi biliyor. Kürtler yalnızca bir oy deposu olarak görülmekten, güzel sözler söylenmesine çok tanık oldu. O güzel sözler söyleyenlerin Kürtlere neler yapmış olduğu hafızamızda diridir. Kürt toplumunın iradesi yok sayılarak çözüm mümkün değildir. Bunun için HDP vardır. HDP Türkiye’de herkesin temsil edildiği bir partidir. Biz 83 milyonun iradesiyle beraberliği ile bu meselenin çözülebileceğini söylüyoruz. Hep beraber bu mücadeleye yürütelim ve çözümüne ortak olalım diyoruz. Siyaset yapma iddiası olan herkesin Kürt sorunu konusunda tavır belirleme, AKP ve MHP iktidarının inkâr politikalarının Kürt toplumunun yanında tavır almaya çağırıyoruz. Kürt toplumunu hiçe sayarak haklarını inkâr ederek varılacak yer demokrasi mezarlığından diğer bir şey değildir.Hiç kimse iktidara nefes aldıracak siyasi operasyonlar yapmak için Kürt sorununu araçsallaştırmasın. Kürt sorununu çözmek isterken AKP ve MHP’nin inkârcı politikalarını mahkum ederek karşısında durarak işe başlayabilirler. Davutoğlu’na son bir sözüm Diyarbakır konuşmasını dikkatle dinledik, Kürt sorununa yaklaşımı, partimize ve Kürtlere dönük saldırılar karşısında ne yaptığını hatırlatmayacağız. Çünkü herkes bunu hatırlıyor Silopi’yi, Sur’u, Cizre’yi hatırlatmaya gerek yok. Kaldırılamayan cenazeler var daha.

DUVAR

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK