Babacan: Ekibimiz Krizi 3 Ayda Çözer

Babacan: Ekibimiz Krizi 3 Ayda Çözer

0
PAYLAŞ
<

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Ekonomi perişan ancak Türkiye çaresiz değil. Çözüm için tek yol AKP hükümetinin değişmesi” dedi. Fox TV’de Çalar Saat programına konuk olan Babacan, başta ekonomi olmak üzere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. AK Parti’nin korona virüsü pandemisini gerekçe göstererek işten çıkarmayı yasaklamasına değinen Babacan, bunun TÜİK istatistiklerini iyi göstermek için bir taktik olduğunu savundu. Babacan ayrıca, ülke ekonomisinin tekrar normale dönmesi için hükümetin değişmesi gerektiğini savunarak şöyle konuştu:

EKİBİMİZ 3 AYDA ÇÖZER: Hükûmet işten çıkarmayı yasaklayarak, TÜİK’in istatistikleri olduğundan daha güzel göstermesini sağladı. Biz yalnızca eleştirmiyoruz. Çözüm için, tedavi için ne gerekiyorsa onu da tavsiye ediyoruz. Tecrübeli ve işi bilen bir ekip olarak reçete hazırlıyoruz, paylaşıyoruz. Uluslararası deneyimi olan bir ekonomi ekibi sadece DEVA Partisi’nde var. Bu ekonomik reçeteyi hazırlayan ekip, dünyanın herhangi bir yerindeki krizi çözmeye gitse 3 ayda tüm problemleri çözer.

DÜRÜST KADROLAR TÜRKİYE’Yİ AYAĞA KALDIRIR: Başta kamu bankaları olmak üzere tüm bankaları, fayda ve risk analizlerine dayanmadan, piyasa gerçeklerinden uzak parametrelerle kredi vermeye zorlamaktan derhal vazgeçilmeli. Türkiye çaresiz değil. Dürüst ve ehil kadrolar, akıl, bilim, istişare Türkiye’yi yeniden ayağa kaldırır. Varlık fonu gelecek nesillere 60 milyar dolar borcu yüklemiş durumda. Varlık fonu uygulamasına zamanında da şiddetle karşı çıktık. Yazık günah değil mi?

EN ÖNEMLİ SORUN: Halkımız en önemli sorun ‘ekonomi’ diyor, hükümet ekonomimiz uçuyor diyor. Böyle bir şey olamaz; bu ancak güvensizliği çoğaltır. Niye insanlarımız fakirleşiyor, niye gençlerimiz iş bulamıyor? Kadınlarımız neden iş aramaktan vazgeçiyor? Kadınların işgücüne katılma oranı hızla düşüyor. Sorunlar büyük ama çözümler de bir o kadar kolay. Pandemiden önce Türkiye, kendi eli ile çıkardığı bir ekonomik krizin içerisine zaten düşmüştü. Merkez Bankası rezervleri zaten pandemiden önce tüketilmişti.

HÜKÜMET DEĞİŞİKLİĞİ OLMADAN SORUNLAR ÇÖZÜLMEZ: Kimse suçluyu başka yerde aramasın, Türkiye şu anda kötü yönetiliyor. Hükümet değişikliği olmadan Türkiye’nin problemlerinin çözülmesi mümkün değil. Son bir senede toplam istihdam 2 milyon 6 bin kişi düşmüş. Gençlerde işsizlik %25 dolayında. Artık iş aramaktan vazgeçmiş insanlar var. Ülkeye yatırım lazım. Türkiye’nin kalkınmasının tek yolu yatırım, üretim ve ihracat.

HBR Çaldıran

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK