Araştırma: Kediler virüsü kendi aralarında taşıyıp birbirlerine bulaştırıyor

Araştırma: Kediler virüsü kendi aralarında taşıyıp birbirlerine bulaştırıyor

0
PAYLAŞ
<

ABD’de yapılan bir araştırmada, kedilerin koronavirüsünü hiçbir emare göstermeden başka kedilere de bulaştırdığı ortaya çıktı. Araştırmacılar, bu neticeların COVİD-19’un kedilerden insanlara bulaştığı anlamına gelmediğini fakat bu ihtimalin de araştırılması icap ettiğini belirtti.

Wisconsin Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde yapılan araştırmada, koronavirüs hastasından alınan COVİD-19 örnekleri üç farklı kediye enjekte edildi. Kedilere virüs bulaştırıldıktan sonrasında enfekte olmayan birer kedi ile aynı ortama bırakıldı. Yapılan testlerde 5 gün geçtikten sonrasında, enfekte olmayan fakat koronavirüs taşıyan kedilerle aynı ortamda kalan kedilere de koronavirüs bulaştırdığı tespit edildi.

Araştırmacıları, virüsün insan eliyle bulaştırıldıkları da dahil, altı kedinin hiçbirinin bu süreçte herhangi semptom göstermediğini belirtti. Araştırma ekibinden virüs uzmanı Peter Halfmann, “Hiçbiri hapşırmadı, öksürmedi, ateşleri hiç çıkmadı veya hiç kilo kaybetmediler. Eğer bir kedi sahibi onları görseydi, hiçbir şey fark etmeyecekti” dedi.

‘DAHA FAZLA ARAŞTIRMA’ ÇAĞRISI

Araştırmacılar, elde ettikleri sonuçların kedilerin taşıyıcı olabildiğini gösterdiğini sadece insanlara virüs bulaştırabildikleri anlamına gelmediğini söyledi. Araştırmada, “İnsanlar tarafından bir halde enfekte olmuş hayvanların, ki buna evcil hayvanlar da dahil, COVID-19’un yayılmasında bir rol oynadığına işaret eden hiçbir kanıt yok” vurgusu yapıldı. Bununla beraber, “Potansiyel bir insan-kedi-insan bulaşı zincirinin daha çok araştırılması yönünde bir ihtiyaç var” denildi.

Kendisinin de iki kedisi bulunduğunu vurgulayan Halfmann ise AP ajansına demecinde, evcil hayvan sahiplerinin hijyene dikkat etmesi gerektiğini ve asıl endişesinin, hayvan barınaklarında birçok hayvanın birbirlerine virüs bulaştırması olduğunu söyledi.

‘LABORATUVAR ORTAMIYLA DOĞAL KOŞULLAR AYNI DEĞİL’

Amerikan veteriner Tıp Birliği ise bu araştırma üzerine yeni bir açıklama yaparak, “Bir hayvanın laboratuvar ortamında kasten virüsle enfekte edilmesinin, aynı virüsle doğal koşullarda enfekte olacağı anlamına gelmediğini” vurgulayarak araştırmanın hayvan sahiplerini endişelendirmemesi icap ettiğini belirtti.

Korona virüsü salgınının ilk günlerinden bu yana Belçika, Hong Kong ve New York’ta ev kedilerinin COVID-19 pozitif yönde çıktığı vakalar görülmüştü. New York’ta sahibi hasta olmayan fakat kendisi sokağa çıkan bir kediye virüs bulaşmıştı. Kentteki Bronx Hayvanat Bahçesi’nde kaplanlar da korona olmuştu. Bu hayvanların hepsinin virüsü insanlardan kaptığı ve hiçbirinin insanlara hastalık bulaştırmadığı tespit edilmişti.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK