Araştırma: Altı farklı grup korona hastası var

Araştırma: Altı farklı grup korona hastası var

0
PAYLAŞ
<

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, korona virüsü hastalarının gösterdikleri belirtilerin altı temel grup altında toplandığı görüldü. Buna göre, hastaların ilk beş günde şikâyet ettiği belirtilerin türü, ilerleyen günlerde solunum desteğine ihtiyaç duyup duymayacaklarının % 79 oranında tahmin edilmesini sağlayabilir.

MedRxiv dergisinde yayımlanan ve hakem heyeti incelemesinden geçmeyi bekleyen araştırma, İngiltere’deki King’s College London’ın 4 milyondan fazla kullanıcısı olan uygulamasındaki verilerin analiz edilmesiyle gerçekleştirildi. Araştırmada, Covid-19 pozitif çıkan hastaların, ısrarlı semptomlardan şikâyetçi olan ve uygulamayı düzenli şekilde kullanan 1653 kişinin verileri incelendi.

HANGİ GRUPTA HANGİ HASTA VAR?

Makine öğrenme algoritmaları (bir tür yapay zeka) kullanılarak, Covid-19’un bilinen 14 semptomunun anlamlı bir biçimde gruplanıp gruplanmadığı ve hastalarda benzer sonuçlara yol açıp açmadığı incelendi. Araştırmacılar, şu altı grubu tespit etti:

Grup 1: Çoğunlukla ısrarlı öksürük gibi üst solunum yolları semptomları gösteren, kas ağrısı da yaşamakta olan hastalar. Bu gruptaki kişilerin yaklaşık % 1.5’i solunum desteğine ihtiyaç duydu, % 16’sı hastaneye bir ya da iki kez gitti. İncelenen vakalardaki hastalar çoğu zaman bu gruptaydı.

Grup 2: Çoğunlukla üst solunum yolları semptomlarından şikâyetçi olan ama hemde hastalık sebebiyle sık sık öğün atlayan ve ateşi çıkan kişiler. Bu gruptaki hastaların % 4.4’ü solunum desteğine ihtiyaç duydu, % 17.5’i hastaneye bir ya da daha fazla defa gitti.

Grup 3: İshal gibi bağırsak şikâyetleri yaşamakta olan ama diğer semptomların çok azını yaşamakta olan hastalar. Bu gruptaki hastaların yalnızca 3.7’si sonradan solunum desteğine ihtiyaç duysa da, yaklaşık % 24’ü hastaneye en az bir defa gitme ihtiyacı duydu.

Grup 4: Hastalığın erken döneminde ağır yorgunluk, daimi göğüs ağrısı ve öksürük semptomları olanlar. Bu gruptaki hastaların % 8.6’sı solunum desteğine ihtiyaç duydu, % 23.6’sı hastaneye bir ya da daha fazla kez gitti.

Grup 5: Kafa karşıklığı, öğün atlama ve ağır yorgunluk gibi belirtileri gösteren hastalar. Bu kişilerin % 9.9’u solunum desteğine ihtiyaç duydu, % 24.6’sı hastaneye bir ya da daha fazla kez gitti.

Grup 6: Erken dönemde nefessiz kalma ve göğüs ağrısı gibi solunum sıkıntıları çeken, kafa karışıklığı, yorgunluk ve bağısak sorunlarına dair şikâyetleri de ilk günlerde yaşamakta olan hastalar. Bu gruptaki kişilerin yaklaşık % 20’si solunum desteğine ihtiyaç duydu, % 45.5’i hastaneye bir ya da daha fazla gitti. Bununla beraber, incelenen vakalardaki en küçük grubu bu hastalar oluşturdu.

‘YÜZDE 79 ORANINDA DOĞRU TAHMİN’

Araştırmacılar ilk iki grubun Covid-19’u daha hafif atlatan kişilerden oluştuğunu, söz konusu bulguların ise sağlık çalışanlarına bir hastanın durumunun nasıl ilerleyeceğine dair birkaç gün öncesinden, erken bir öngörü sağlama potansiyeli içerdiğini söylüyor. Aynı sonuçların, 1047 başka hastanın verileri incelendiğinde de tespit edildiği belirtildi. Buna göre, söz konusu algoritma üzerinden hangi hastanın solunum desteğine ihtiyaç duyacağı % 79 oranında doğru tespit edildi. Araştırmacılar, yalnızca hastanın yaş, cinsiyet ve diğer hastalıklarına bakarak yapılan tahminlerin doğru çıkma oranının % 70’in altında kaldığına dikkat çekti.

‘HAYAT KURTARMAYA YARAYABİLİR’

Araştırma ekibinden Prof. Tim Spector, elde ettikleri gruplandırmanın erken tedavi için yardımcı olacağını savunarak, “İnsanların hastaneye yarı ölü vaziyette gelmesini önlemek için yapabileceğiniz her şey hayatta kalma ihtimalini artırır, hastane yataklarının lüzumsuz şekilde dolmasını engeller” dedi. Spector, “Bütün semptomları ve ne zaman görüldüklerini kayda geçirerek, kimin hastane desteğine ihtiyaç duyacağını tahmin etme becerisini ciddi ölçüde artırabilir ve potansiyel olarak hayat kurtarabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

DUVAR

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK