Aileler, Van’daki Tekne Faciasında Hayatını Kaybeden Yakınlarını Arıyor

Aileler, Van’daki Tekne Faciasında Hayatını Kaybeden Yakınlarını Arıyor

0
PAYLAŞ
<

VAN – T24′ dün yayınlanan habere göre, Gevaş ilçesinin Altınsaç Mahallesi’nde, 27 Haziran günü saat 22.00 sıralarında, kuzenler Sedat ve Medeni Akbaş’ın teknesi, Van Gölü’nde içerisindeki sığınmacılarla beraber battı. Tekneden yüzerek kurtulan Medeni Akbaş’ın vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda Sahil Güvenlik, Sualtı Arama Kurtarma (SAK), Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve Jandarma iç güvenlik timleri yoğun bir çalışma başlattı. Yapılan yoğun çalışmalar sonucu 11 gün sonra batan teknenin yeri Çarpanak Adası’na 1 km uzaklıktaki, gölün 107 metre derinliğinde tespit edildi. Bölgede yapılan çalışmalar ile şu en temel kadar 61 kaçak göçmenin cansız bedenine ulaşıldı. Bölgede arama yapmış olduğu çalışmalar sürüyor.

Cesetleri bulunan sığınmacıların kimliğini belirlemek için yapılan çalışmalar devam ederken, sığınmacıların aileleri de olayın yaşandığı günden beri haber alamadıkları yakınları için Van Barosu’na başvuru ederek yardım istemeye devam ediyor. Van Barosu Göç ve İltica Komisyonundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Mahmut Kaçan, yakınlarına ulaşmak isteyen ailelerin sosyal ağ üzerinden kendileriyle irtibat kurduklarını ve bugüne dek 4 kişinin cesedinin bu biçimde tespit edildiğini söyledi. Avukat Kaçan, “Ayrıca Pakistan’dan bizlere ulaşan ailelerin gönderdiği fotoğraf ve kimlik belgeleri üzerinden bizim yapmış olduğumuz tespite göre 4 kişinin kimliğini tespit edebildik. Ancak halen cenazeler tamamen çıkarılmadığı için diğer başvurucuların muhtemelen kazada hayatlarını kaybeden kişiler arasında olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Konuyla ilgili Van Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürütmüş olduğu soruşturmanın devam ettiğini de belirten Avukat Kaçan, Kurban Bayramından sonra bölgede son senelerde yaşen temeln toplu sığınmacı ölümleriyle ilgili hazırladıkları raporu açıklayacaklarını belirterek şöyle konuştu:

“Bizim de her cenaze çıkarıldığı bilgisi ulaştığında Van Barosu Göç İltica Komisyonu’ndan gönüllü avukat arkadaşlar, Adli Tıp Kurumu’na giderek tespit etmeye çalışıyorlar. Yine bu hafta içerisinde tekne kazasında olduğu düşünülen ancak şu en temel kadar cenazelerine ulaşılamayan 8 Afgan ile alakalı bir başvuru aldık. Bu şekilde süreci takip etmeye devam etmekteyiz. Özellikle bu cenaze resimleri savcılık ken temellıyla Afganistan ya da Pakistan diplomatlarıyla paylaşılmış durumda. Özellikle bu ülkelerdeki medya da Dışişleri Bakanlığı kanalıyla uzun süre yakınlarından haber alamayan kişilerin müracaatlarını kolaylaştırmak ya da onların resimleri üzerinden tespit yapabilmesi amacı ile paylaşılmış durumda. Bu şekilde fotoğraflardan teşhis yapabilen aileler en azından cenazelerin kendilerine gönderilmesi için bizlere başvuruyorlar. Şu anda 4 Pakistan vatandaşı ile alakalı tespit ettiğimiz kimlik var”

Ailelerin gönderdiği fotoğraf ve videolarda kimi ailesiyle beraber, kimi de sosyal ağlarda ağlayarak fotoğraf ve video çektiği görüldü.

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK