ABD, İran’a yönelik yaptırımlarını genişletti

ABD, İran’a yönelik yaptırımlarını genişletti

0
PAYLAŞ
<

Amerika yönetimi, İran’ın nükleer, askeri veya balistik füze programları ile alakalı olduğu gerekçesi ile İran’a gönderenlere yaptırım uygulaması yapılacak metaller listesine, 22 özel metalin daha eklendiğini duyurdu. Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yapmış olduğu yazılı açıklamada, İran’ın nükleer, balistik füze ve askeri programlarının, ‘uluslararası barış ve güvenliğe büyük bir tehdit oluşturduğunu’ söyledi.

İran’a yönelik metal yaptırımlarını genişlettiklerini vurgulayan Pompeo, “Bugün Dışişleri Bakanlığı İran’ın nükleer, askeri veya balistik füze programları ile alakalı kullanılan 22 özel metali açıklıyor. Bu materyalleri, bilerek İran’a gönderenler yaptırımlara maruz kalacaklardır” diye konuştu.

Pompeo ayrıca, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun, İran’ın inşaat sektörünü kontrol ettiğini vurgulayarak, bazı belirli malzemelerin İran’a veya İran’dan transferinin de yaptırımlara neden olacağını belirtti. Amerika‘nin yaptırım listesine aldığı 22 metal arasında alüminyum ve çelik türevleri de yer almakta. (AA)

PAYLAŞ

BİR CEVAP BIRAK